Počet záznamů: 1  

Pšovlky (Česko)

  1. Geografické jménoPšovlky (Česko)
    OkresRakovník
    Události1273 - první zmínka o obci
    PopisObec 11 km západně od Rakovníka, 4 km jihozápadně od Kolešovic. - Nadmořská výška: 365 m. - První zmínka o obci Pšovlky je z r. 1273, tehdy patřily ke klášteru v Teplé. Již v polovině 14. stol. zde snad stávala tvrz a několik dvorů, které patřily vladykům ze Pšovlk. R. 1350 je zde uváděn Aleš ze Pšovlk, okolo r. 1366 Jindřich ze Pšovlk, r. 1380 Mikuláš a Bořita, v r. 1402 Jan Hošťálek ze Pšovlk, okolo r. 1439 byla část obce s tvrzí v majetku křivoklátského hejtmana Soběslava z Ptice a ze Pšovlk. Zdejší tvrz patrně během husitských válek nebyla poničena. V r. 1512 patřily Pšovlky k Šanovu v držení Petra Holého, pozdějšího dalšího hejtmana na Křivoklátě. K r. 1543, za Mikuláše Velenického z Velemyšlevsi je v Pšovlkách poprvé písemně potvrzena existence tvrze. Po r. 1539 byl majitelem obce Albrecht z Valdštejna, r. 1545 ji postoupil Jiřímu Hochhauserovi z Hochhausu. Za jeho syna Václava byla tvrz r. 1593 vypálena nespokojenými poddanými. V r. 1612 prodala Johanka Hochhauserová-Doupovcová Pšovlky s obnovenou tvrzí, dvorem a pivovarem Jaroslavu Libštejnskému z Kolovrat a na Petrohradě. Ten se ale r. 1618 zúčastnil českého stavovského povstání a po bitvě na Bílé hoře mu byl majetek zkonfiskován. Petrohradské panství koupil Heřman Černín. Během třicetileté války byla r. 1620 obec s tvrzí vydrancována císařskými vojsky. - Z bývalé tvrze dnes zůstalo jen poměrně zachovalé tvrziště u hospodářského dvora uprostřed obce. K dalším památkám patří socha Panny Marie při silnici z Rakovníka do Jesenice, hrázděná stodola z 18. stol. u domu čp. 23 a torzo kříže za hřbitovem. K původní věžovité zvonici uprostřed návsi byla novodobě nevkusně přistavěna hasičská zbrojnice a autobusová čekárna.
    Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * tvrze * tvrziště * lidová architektura * hrázděné stavby * sochy * kříže * zvonice
    CitaceANDĚL, Rudolf; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: severní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1984, s. 395.
    BEDNAŘÍK, Tomáš. Historické památky Rakovnicka. 1. vyd. Rakovník: Raport, 1997, s. 41-42.
    BLAŽKOVÁ, Kateřina, LOMECKÁ, Jana, NEUSTUPNÝ, Zdeněk. Po stopách zaniklých sídel: katalog k výstavě středověkých nemovitých archeologických památek Rakovnicka. Muzeum T. G. Masaryka: Rakovník, 2008, s. 12-13.
    Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
    Odkazy (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
    (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
    (8) - ČLÁNKY
    (1) - Regionální literatura - knihy
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.