Počet záznamů: 1  

Přemyšlení (Česko)

  1. Geografické jménoPřemyšlení (Česko)
    OkresPraha-východ
    Události1351 - první zmínka o obci
    Osobnosti Neumann, Karel T. - výtvarník
    PopisObec při severní hranici hlavního města Prahy. - Nadmořská výška: 265 m. - Podle archeologických výzkumů bylo území obce osídleno již v mladší době kamenné a bronzové (kultura knovízská), souvisle osídleno již od doby slovanské (10. stol.). Osada nazývaná původně Přemyslův dvůr, potom Přemyšlany nebo Přemyšleň. Písemně Přemyšlení uváděno poprvé r. 1351. Od předhusitské doby až do r. 1850 byla obec rozdělena mezi více majitelů. R. 1416 držel většinu obce se dvěma dvory a tvrzí staroměstský měšťan Ludvík (řečený Lojsa) apatykář, po jeho smrti r. 1427 jeho synové. V 80. l. 15. stol. se tvrz s poplužním dvorem dostala do držení Myšků ze Žlunic. V l. 1515-1558 probíhal majetkoprávní spor, práva ke tvrzi a příslušné části obce uhájili Kašpar Zelender a dědicové Oldřicha z Prostiboře. Potom se držitelé částí obce často střídali. V období stavovského povstání drželi tvrz s příslušenstvím Kateřina Radecká z Radče (rozená Beřkovská z Šebířova) a její manžel Kryštof Radecký z Radče a na Radostově. Tomu byla část majetku zkonfiskována, Kateřina si však Přemyšlení udržela. Radečtí drželi obec do druhé poloviny 17. stol., potom přešla sňatkem na Malovce z Malovic. Přemyšlenský statek byl od r. 1727 (doba úpravy tereziánského katastru) trvale připojen ke statku Klecany, které držel Filip Josef Gallas. Na pozůstatcích tvrze byl v první polovině 19. stol. vybudován nynější zámeček. V 50. l. 20. stol. byl v obci zřízen Výzkumný ústav přístrojů jaderné techniky (dnes zrušen), v bývalém areálu Tesly Přemyšlení sídlí od r. 1996 Státní okresní archiv. Obec Přemyšlení dnes správou patří k obci Zdiby. - K významným rodákům obce patří výtvarník Karel T. Neumann.
    Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * neolit * doba kamenná * doba bronzová * kultura knovízská * doba hradištní * tvrze * zámky * zámečky * archivy * okresní archivy
    CitaceSEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl 15. Praha: Šolc a Šimáček, 1927, s. 278.
    HOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 155.
    NĚMEC, Jan, SOUKUP, Vladimír. Výlety do okolí Prahy. 1. vyd. Praha: Panorama, 1989, s. 100.
    Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 320.
    Povodí Mratínského potoka a jeho okolí. 1. vyd. Líbeznice: Svazek obcí Region povodí Mratínského potoka, 2006, s. 188-189.
    Zdiby: historie [online]. [cit. 2006-04-11]. Dostupné z: http://www.obeczdiby.cz/index.php?pg=historie.html.
    Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
    Odkazy (3) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
    (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
    (1) - Odborná literatura, mapy
    (13) - ČLÁNKY
    (1) - Regionální literatura - knihy
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.