Jižně od obce v místech bývalé pískovny, na návrší při silnici z Brandýsku do Třebusic. - Při těžební činnosti zde bylo zničeno několik pravěkých hrobů (některé z nich zaznamenal A. Knor), několik pohřbů bez patřičné dokumentace vyzvedli pracovníci Uhelného průzkumu v Brandýsku, nálezy ohlásili Archeologickému ústavu v Praze. Ten zde potom v l. 1955-1958 pod vedením O. Kytlicové zahájil výzkum. Následným plošným odkryvem zjištěny doklady kůlových staveb a velký počet hrobů, datovaných do eneolitu, mladší doby římské (většina hrobů) a raného středověku. - Jedná se o jedno z nejdůležitějších českých a současně i evropských germánských nekropolí, žárové pohřebiště ze starší doby římské. V tomto období se zde soustavně pohřbívat začalo v 1. a 2. stol. n. l. (většina hrobů), poslední pohřby byly prováděny koncem 2. stol. - V minimálně 180 hrobech nalezeny velmi hojné římské importy zbraní (kování k upevňování mečů, kování mečů a jejich pochev a různé typy římských mečů - např. typ Pompeje, dlouhé meče z období markomanských válek, meč s kroužkovitou rukojetí, meč s bronzovým kováním na rukojeti aj.), dále bronzové a železné ozdoby, ozdobná keramika, skleněné perly a hrudky pryskyřice.
Klíč.slova
pohřebiště * doba římská * archeologické nálezy * archeologické památky * hroby * žárové hroby * eneolit * doba kamenná * doba hradištní
Citace
Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 361.
ŠMEJDA, Ladislav. Kostel, nebo mohyla? Příspěvek ke studiu pohřebních areálů. Archeologické rozhledy, 2001, roč. 53, č. 3, s. 499-514.
Klasická archeologie FF UK: římská gladia na našem území [online]. [cit. 2011-01-26]. Dostupné z: http://archeologieuk.blog.cz/0810/rimska-gladia.
Druh soub.
Soubor jmen korporací - regionální památky
Počet záznamů: 1
openseadragon
Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom
jak používáme cookies.