Počet záznamů: 1  

Červený Hrádek (Kolín, Česko)

  1. Geografické jménoČervený Hrádek (Kolín, Česko)
    OkresKolín
    Události1499 - povýšení Hrádku na městečko
    Osobnosti Myškové ze Žlunic (rod) - majitelé panství
    ze Šternberka, Leopold Albert, - majitel panství
    ze Šternberka, Leopold, - majitel panství
    Mandelíkové (rod) - majitelé panství
    PopisObec 11 km jihozápadně od Kolína, 2,2 km jihovýchodně od obce Bečváry. - Nadmořská výška: 352 m. - Území osídleno již v pravěku, v okolí objeveny stopy dvou slovanských sídlišť, v lese u myslivny nález římských mincí. Později zde byla vystavěna tvrz, jejímž spoluvlastníkem byl r. 1320 Bernart z Cimburka a potom páni z Lipé. Písemně tvrz poprvé zmiňována r. 1338 jako Poděhusy (stejný název měla i nedaleká obec, dnešní Poďousy), tehdy ji páni z Lipé pro dluhy postoupili i s příslušenstvím jedné vsi a jednoho městečka staroboleslavské kapitule. Od ní koupil r. 1498 zemský písař Prokop z Habřiny ves Poděhusy a tvrz, později již zvanou Hrádek. V podhradí pak vznikla obec, u které Prokop r. 1499 dosáhl povýšení na městečko, privilegium potvrdil král Vladislav Jagellonský. Od počátku 16. stol. se majitelé Hrádku rychle střídali, až je r. 1534 od Petra Bohdaneckého z Hodkova koupil Jindřich Firšic z Nabdína. V r. 1540 prodal Jindřich panství Smilu Myškovi ze Žlunic. Po Smilově smrti okolo r. 1560, připadl r. 1564 majetek jeho devíti synům, Hrádek byl rozdělen mezi Zikmunda a Oldřicha Myšku. Oldřich však záhy svůj díl postoupil Marianě Myškové, rozené z Nabdína, manželce Zikmunda, a Hrádek byl opět spojen. R.1622 bylo Myškům celé panství zkonfiskováno za jejich účast v protihabsburském povstání, zkonfiskovaný statek koupil v r. 1623 Václav Kinský ze Vchynic. Za jeho syna Jana Oktaviána vyplenilo Hrádek r. 1634 saské vojsko, r. 1637 ztratil Hrádek titul městečko. V témže roce koupil Hrádek Gerhard Taxis a ještě téhož roku prodal Juanu Salazarovi de Montealbano. V r. 1672 koupil hrádecké panství Václav Silvestr z Mnichu, r. 1681 je Jan Fridrich Trautmannsdorf připojil ke svému panství Červené Pečky. S pečeckým panstvím získal Hrádek r. 1713 Karel Jáchym Breda, zadlužené bredovské panství bylo r. 1736 prodáváno v dražbě. V r. 1738 koupil Hrádek jako samostatný statek, k němuž náležel pobořený zámek, dvůr, městečko Hrádek (a pět vsí) Jan Václav Vražda z Kunvaldu. Za Vraždů se pro zámek i přilehlé městečko, změněné opět na ves, vžil název Červený Hrádek. V r. 1887 vyměnil Alfréd Vražda z Kunvaldu velkostatek Červený Hrádek i se zámkem za velkostatek Police u Dačic s majitelem nedalekých Zásmuk hrabětem Leopoldem ze Šternberka. Ten potom pronajal červenohrádecký velkostatek majitelům Ratboře, bratřím Mandelíkům. V majetku Šternberků zůstal statek až do r. 1948. - Dnes v obci přestavěný zámek, při něm barokní sýpka, zámecký park, před ním zvonička a socha sv. Jana Nepomuckého. Asi 1 km východně od obce na vrchu Visalky litinový křížek, u něho dvě chráněné lípy malolisté. Další chráněná lípa malolistá u hájovny chráněné lípy malolisté, severovýchodně od obce lípa velkolistá.
    Klíč.slovaobce * dějiny obce * slovanská sídliště * doba hradištní * doba římská * majitelé obce * tvrze * hrádky * zámky * sýpky * sochy * litinové kříže * zámecké parky * památné stromy * lípy
    CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 1. Praha: Academia, 1977, s. 193.
    ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 76-77.
    Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 211.
    Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2010-12-14]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/cerveny-hradek.
    Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
    Odkazy (2) - Soubor osobních jmen a jmen rodin
    (4) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
    (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
    (4) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.