Počet záznamů: 1  

Libenice (Kolín, Česko)

  1. Geografické jménoLibenice (Kolín, Česko)
    Události1142 - první zmínka o obci
    Osobnosti Libeničtí z Vrchovišť (rod) - majitelé obce
    Košín z Radostova, Josef, - spisovatel
    Paleček, Antonín, - politolog, redaktor
    Cyrus, Záviš, - hydrobiolog
    URLhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Libenice
    http://www.libenice.cz/
    http://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=49.98447,15.25792&z=12
    PopisObec 6 km jihovýchodně od Kolína. Původně nazývána Ljubenice nebo Ljubenici. - Nadmořská výška: 212 m. - Území osídleno již v pravěku, archeologicky doložena doba bronzová a železná (žárová pohřebiště kultury lužické a bylanské a sídliště kultury knovízské), doba římská a hradištní. Obec písemně poprvé zmiňována k r. 1142, tehdy v majetku sedleckého kláštera. Ten ji v r. 1396 prodal i se dvorem králi Václavu IV., stala se tak královským majetkem. V r. 1401 zde byl uváděn královský purkrabí Martin ze Soutic. Když byl r. 1421 sedlecký klášter zničen, dal císař Zikmund r. 1422 Libenice do zástavy Eringerovi ze Steinsheimu. R.1437 zapsal císař Zikmund tvrz a ves Libenice za věrné služby puškaři Hanuši z Rychnova, ten je ale r. 1440 postoupil bratřím Hynkovi a Pavlovi ze Zaloňova. Zástavní majitelé se rychle střídali (r. 1498 Bohuš Kostka z Postupic, r. 1499 Jan Janovský ze Soutic, brzy po něm Jan z Práchňan, r. 1505 Václav a Bohuslav Lorecký ze Lkouše, r. 1524 Kateřina z Lichtenberka, vdova po Burjanovi Trčkovi z Lípy, po ní r. 1530 dědil Jan starší Trčka z Lípy a r. 1538 prodal Václavu Popelovi z Vesce). V r. 1540 získal tvrz a ves Libenice kutnohorský měšťan Jindřich Smíšek z Vrchovišť, předek rodu Libenických z Vrchovišť. Jindřichův syn Jan Libenický z Vrchovišť r. 1574 přestavěl a rozšířil libenickou tvrz. V r. 1593 získal tvrz se dvorem a vsí Libenice od Janova syna Vratislava Libenického výplatou zástavy císař Rudolf II. a připojil libenický statek ke svému panství Kolín. V l. 1611-1616 byly Libenice od Kolína odloučeny a spravovány jako samostatný statek, na tvrzi tehdy sídlil královský purkrabí Martin Wilhein z Wustenova. V r. 1616 došlo k definitivnímu spojení Libenic s kolínským panstvím. R. 1778 zrušila císařská správa libenický dvůr a pozemky rozdělila mezi obyvatele obce, Libenice se tak značně rozšířily. - V obci dnes pozůstatky bývalé tvrze v čp. 1, při něm i stopy valů. V západní části obce evangelický kostel, v jeho sousedství bývalá evangelická škola a fara. Při zdi evangelického hřbitova chráněný dub letní. - K významným osobnostem obce patří např.spisovatel Josef Košín z Radostova, politolog a redaktor Antonín Paleček nebo hydrobiolog Záviš Cyrus.
    Klíč.slovaobce * dějiny obce * archeologické nálezy * doba železná * doba bronzová * doba římská * doba hradištní * kultura lužická * kultura bylanská * kultura knovízská * majitelé obce * tvrze * evangelíci * Českobratrská církev evangelická * kostely * fary * školy * památné stromy * duby * osobnosti
    CitaceŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 262.
    Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 308.
    Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2011-05-11]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/libenice.
    Zdroj datwww(Města a obce online)
    www(Adresy ČR-MVČR)
    www(Wikipedie, otevřená encyklopedie)
    PoznámkaObec v okrese Kolín.
    Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
    Odkazy (6) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
    (4) - Soubor jmen korporací - regionální památky
    (1) - Digitalizované dokumenty
    (1) - Odborná literatura, mapy
    (6) - ČLÁNKY
    (3) - Regionální literatura - knihy
    Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.