Počet záznamů: 1  

Malý Újezd (Česko)

 1. Geografické jménoMalý Újezd (Česko)
  Události1517 - první zmínka o obci
  1960 - sloučení obcí Malý Újezd, Jelenice a Vavřineč
  PopisObec 3 km jihovýchodně od Mělníka, na levém břehu potoka Pšovky. V historii zvaná též Újezd, Oujezd nebo Oujezdec. - První písemná zpráva o obci z r. 1517, od počátku i s mlýnem náležela kapitule mělnické. Později náležela část Újezdu (dvě čísla) i k záduší sv. Petra a Pavla na Mělníce. Dvůr v Újezdci, který náležel Mělníku, propadl r. 1547 pro účast ve vzpouře proti Ferdinandu I. R. 1620 koupila Újezdec Johanna Kaplířová ze Sulevic a duchovní statek zabavený klášteru sv. Anny a sv. Vavřince v Starém městě pražském, po bitvě na Bílé hoře však musela statek beze vší náhrady klášteru vrátit. Po třicetileté válce v soupisu z poloviny 17. stol. zbylo v Újezdci pouze 5 obydlených usedlostí a pustá krčma. V r. 1960 byly k Malému Újezdu připojeny obce Jelenice a Vavřineč a sloučeny do jedné obce pod názvem Malý Újezd. - Poblíž Malého Újezdu stávaly dnes zaniklé obce Školka a Mikov s hospodářskými dvory. - Dnes v obci na návsi špýchar, u něho křížek, pseudogotická kaple Nejsvětějšího srdce z r. 1912 a poblíž pomník obětem válek. Zajímavou stavbou je také nově zrekonstruovaná budova školy. V budově obecního úřadu umístěna místní lidová knihovna. - Obec Malý Újezd je členem Sdružení obcí Kokořínska.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * zaniklé obce * sloučení obcí * hospodářské dvory * špýchary * kaple * kříže * pomníky * památníky * novogotika * školy * knihovny * místní knihovny * obecní knihovny
  CitaceMalý Újezd - Jelenice - Vavřineč : historie obce [online]. [cit. 2005-09-01]. Dostupné z: http://www.malyujezd.cz/historie.htm.
  Zdroj datwww(Adresy ČR-MVČR)
  PoznámkaObec v okrese Mělník.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (2) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (4) - ČLÁNKY
  Databáze národních autorit NK ČR
  Malý Újezd (Česko)

  geografický název

Mapa

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°19'55.56"N, 14°31'44.04"E

Počet záznamů: 1