Počet záznamů: 1  

Kostel sv. Jana Křtitele (Obříství, Česko)

 1. Jméno korporaceKostel sv. Jana Křtitele (Obříství, Česko)
  Místo Obříství (Česko)
  Události1384 - první zmínka o kostele
  1826 - kostel se stal zámeckým kostelem
  1860 - svatba Bedřicha Smetany a Bettiny Ferdinandi
  Osobnosti Koller, František - majitel panství
  Smetana, Bedřich - hudební skladatel
  PopisNa návsi, v těsné blízkosti zámku. - Kostel staršího založení, písemně poprvé zmiňován r. 1384. Původně románský, v polovině 15. stol. (za Lobkoviců) přestavěn goticky, v polovině 16. stol. renesančně (jižní předsíň), další úpravy v 17. (cibulovitá barokní báň) a 18. stol. Současně s přestavbou zámku v l. 1824-1826 nechal baron Koller propojit panskou oratoř v kostele se zámeckou budovou, vznikl tak zámecký kostel. - Jedná se o jednolodní, obdélný kostel s trojbokým závěrem, s obdélnou předsíní a oratoří na jižné straně a obdélnou sakristií a chodbou po straně severní. Stěny členěny obdélnými okny s pozdně barokní supraportou, v jižní předsíni dvě menší okna se záklenkem ve tvaru oslího hřbetu se železnou mříží. Při západním štítě osmiboká věžička s polokruhovitě ukončenými okny a s cibulovou bání. Vnitřek lodi plochostropý, jižní předsíň sklenuta křížovou hřebínkovou klenbou, sakristie a přilehlá chodba plackami. - Zařízení: hlavní oltář barokní, z r. 1726, s obrazem sv. Jana Křtitele (někdy nesprávně připisovaným malíři Josefu Berglerovi); rokokové varhany; v sakristii náhrobek z r. 1581. Pod kostelem tři podzemní krypty přístupné z kostela, z toho Kollerovská přístupná zvenčí. Kostel byl často vykrádán, všechny cennější předměty jsou proto uschovány v depozitáři. - Před kostelem samostatná dřevěná renesanční zvonice ze 16. stol. Po první světové válce na prostranství před zvonicí vybudován symbolický hřbitůvek padlých, každý kámen označuje vždy jednoho ve válce padlého vojáka z Obříství nebo z nejbližšího okolí. - Ve zdejším kostele se v r. 1860 podruhé oženil skladatel Bedřich Smetana.
  Klíč.slovakostely * zámecké kostely * náhrobky * krypty * zvonice * hřbitovy * renesance * baroko * první světová válka * hudební skladatelé
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 2. Praha: Academia, 1978, s. 521-522.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 308.
  STŘECHA, Aleš. Obříství: kostel sv. Jana Křtitele [online]. [cit. 2004-10-26]. Dostupné z: http://www.obristvi.cz/kostel.htm.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (4) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.