Počet záznamů: 1  

Beniesova vila (Litol, Česko)

 1. Jméno korporaceBeniesova vila (Litol, Česko)
  Jiné jménoDům čp. 147 (Litol, Česko)
  Vila cukrovaru (Litol, Česko)
  Místo Litol (Česko), Mírová 147
  Vznik1913 - dokončena stavba vily
  Události2004 - vila prohlášena chráněnou kulturní památkou
  Osobnosti Benies, Michael, - stavebník
  Králíček, Emil - architekt
  PopisJižně od Lysé nad Labem, v Litoli u překladiště automobilů. - Vilu nechal postavit vídeňský podnikatel a majitel cukrovaru v Litoli Michael Benies pro svou dceru Evelinu jako svatební dar. Vilu projektoval v r. 1912 architekt Emil Králíček. - Jedná se o kubistickou, jednopatrovou stavbu s množstvím architektonických detailů (pilastry, plastické dekorativní pásy, masivní plasticky zdobené sloupy u vstupu ze severní strany domu, balkony, terasy, okna tvaru šestiúhelníku). Fasáda z hrubozrnné hnědorůžové omítky kombinována s cihelnými prvky (pilastry, výrazným soklem, členitými terasami). Vstup do obytné části domu je ze západní strany, schody dolů vedou do suterénu. Ústřední místnost suterénu tvoří hala se čtyřmi pravoúhlými sloupy. Bývala zde kuchyň, komora, spíž, přípravna, sklad potravin, umývárna, místnosti pro uskladnění vína, prostor ústředního topení a tři menší místnosti pro služebné. Nejvýstavnější části domu je přízemí, přístupné ze severní strany. V přijímací hale mozaiková dlažba, čtyři masivní dekorativně pojaté krystalické sloupy, sahající až ke střešnímu světlíku osmiúhelného tvaru. Z haly se zachovaným dřevěným obložením stěn je vstup do bývalého obývacího pokoje, jídelny a pánského pokoje. V pokojích zachovány dveře a podokenní mřížky zakrývající topení. V patře hala s galeriemi, ze schodiště vstup na balkon se třemi šestiúhelníkovými okny, na rovné střeše zděný přístavek a skleník ve tvaru trojúhelníku. - Vysoce reprezentativní dům byl obklopen rozlehlou zahradou, ze které se do dnešních dnů zachovala jen část. Na konci 2. sv. války se do přízemí vily přesunuly kanceláře cukrovaru, v suterénu byly sklady a v patře byty pro zaměstnance. Bývalý cukrovar, který s vilou sousedil, byl v r. 1999 pro havarijní stav zbourán, na jeho místě vznikla rozsáhlá zpevněná plocha pro překladiště automobilů. Vila je majetkem soukromé společnosti podnikající v automobilovém průmyslu. V r. 2004 byla prohlášena za kulturní památku. V r. 2009 vzniklo občanské sdružení Za záchranu kubistické vily architekta Emila Králíčka v Litoli, které usiluje o její obnovu.
  Klíč.slovavily * domy * cukrovary * majitelé domů * kubismus
  CitaceHAVLOVÁ, Ester, JUNEK, Jiří, KOUKALOVÁ, Šárka, LUKEŠ, Zdeněk. 100 staveb: moderní architektura Středočeského kraje. Vyd. 1. Praha: Titanik, 2006, s. 98.
  KOUKALOVÁ, Šárka. Moderní architektura Lysé nad Labem a Litole. Litol: Za záchranu kubistické architektury Emila Králíčka, [2010], s. [1-4].
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (14) - ČLÁNKY
  korporace

  korporace

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.