Počet záznamů: 1  

Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (Velký Osek, Česko)

 1. Jméno korporaceKostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (Velký Osek, Česko)
  Místo Velký Osek (Česko)
  Vznik1934
  Události20.06.1934 - slavnostní vysvěcení kostela
  Osobnosti Obrovský, Jakub, - malíř
  Úprka, Franta, - sochař
  PopisV jihozápadní části obce, při silnici do Kolína. - Moderní stavba z r. 1934, postavena kolínským stavitelem Zárubou a financována z veřejné sbírky místních občanů. Slavnostní vysvěcení proběhlo 20. června 1934, kmotry při svěcení zvonů byly paní Touzová, Anna Nigrinová a Antonie Štanátová. - Obdélný jednolodní kostel je zakončen pravoúhlým presbytářem v jižní stěně a předsunutou hranolovou věží nad severním průčelím. Vnější stěny členěny mělkými lizénami a trojicí oken. - Zařízení: přeneseno ze zrušeného kostela v Bohnicích (Praha), obraz na hlavním oltáři od J. Obrovského; socha Panny Marie od Františka Úprky. - Před průčelím kostela umístěno sousoší Kalvárie. - Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova je filiálním, spravovaným Římskokatolickou farností Kolín v Kolínském vikariátu.
  Klíč.slovakostely * zvony * sochy * sousoší
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 4. Praha: Academia, 1982, s. 204.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 414.
  Obec Velký Osek: turistické informace [online]. [cit. 2011-10-17]. Dostupné z: http://www.velky-osek.cz/informace-o-obci/turisticke-informace/.
  Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2011-10-17]. Dostupné z: http://cestyapamatky.cz/kolinsko/velky-osek/kostel-nejsvetejsiho-srdce-jezisova.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (6) - ČLÁNKY
  korporace

  korporace

Počet záznamů: 1