Počet záznamů: 1  

Kostel Nejsvětější Trojice (Chloumek, Mělník, Česko)

 1. Jméno korporaceKostel Nejsvětější Trojice (Chloumek, Mělník, Česko)
  Místo Chloumek (Mělník, Česko)
  Vznik1516 - první písemná zpráva
  Osobnosti Heřman, Jan - malíř
  PopisPůvodně poutní kostel, na vyvýšenině ve východní části Chloumku. Založen pravděpodobně na počátku 15. stol. První písemná zpráva pochází z r. 1516. Kostel mnohokrát upravován. - Jednolodní, obdélníková stavba s přilehlými ambity. Polygonálně uzavřený presbytář naznačuje gotický původ. Klenba presbytáře vyzdobena renesančními freskami z r. 1606. Loď je sklenuta valenou klenbou s lunetami, presbytář a sakristie křížovou klenbou bez žeber. Obě části jsou odděleny půlkruhovým vítězným obloukem. Součástí kostelního areálu jsou tři křídla barokních ambitů s kaplemi sv. Gotharda a Panny Marie. Nad portálem vnitřní brány obraz Ježíše od Jana Heřmana z r. 1888. - V r. 1979 odsvěcen a pronajat církví jako smuteční obřadní síň. - U kostela hřbitov s hřbitovní pseudogotickou kaplí nad hrobem rodiny Havlovy ze Všetat. V kapli byl v l. 1980-2003 uložen také barokní mobiliář z kostela.
  Klíč.slovakostely * poutní kostely * obřadní síně * hřbitovy * hřbitovní kaple * gotika * baroko * renesance * novogotika
  CitacePURŠ, František. Pohled do dějin Chloumku. Mělnická radnice, 2004, č. 9, s. 8.
  ŠPAČKOVÁ, Renata. Poutní kostel Nejsvětější Trojice v Mělníku - Chloumku. In Mělník - Chloumek poutní kostel Nejsvětější Trojice. Mělník: Mělnický osvětový a okrašlovací spolek, 2005, s. 12-26.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Odborná literatura, mapy
  (5) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
  korporace

  korporace

Mapa

GPS: 50°22'23.66"N, 14°30'26.75"E

Počet záznamů: 1