Počet záznamů: 1  

Sibřina (Česko)

 1. Geografické jménoSibřina (Česko)
  OkresPraha-východ
  Události1197 - první zmínka o obci
  Osobnosti Jílek, Jiří - sochař, básník
  Reytharová, Eleonora - sochařka, šperkařka
  PopisObec v těsném sousedství východní hranice hlavního města Prahy, v trojúhelníku mezi Uhříněvsí, Újezdem nad Lesy a Říčany. - Nadmořská výška: 280 m. - Písemně poprvé zmiňována r. 1197, tehdy byl uváděn Bertold ze Sebřiny a jeho dva synové Sezema a Heřman. Na přelomu 13. a 14. stol. byl majitelem Sibřiny pražský měšťan Albert Menhartův a později Vítek ze Švábenic. V r. 1318 zde sídlili Věnek a Zdislav, později podkomoří Velfl. V r. 1349 držel Sibřinu pražský měšťan Jan, syn Alberta ze Starého Města pražského, jeho syn Václav potom prodal Sibřinu svému strýci Pešlovi Bohuslavovi. Po Pešlově smrti připadla Sibřina jeho druhému synovi Joštovi, za jeho vlastnictví byla v obci r. 1411 také poprvé připomínána tvrz, součást zdejšího poplužního dvora. Držitelé obce se často střídali. V l. 1492-1578 zde sídlili Vrábští z Vrábí, po nich Johanka Chodourová z Vrábí, která majetek r. 1587 prodala Vilémovi staršímu Malovci z Malovic. Ten Sibřinu připojil ke Kolodějím, ale již r. 1588 ji prodal Václavu Homutovi z Harasova a jeho manželce Evě z Malovic, ti je pak v r. 1589 postoupili Jaroslavu Smiřickému ze Smiřic a na Kostelci nad Černými Lesy. Smiřickým byl majetek pro účast v protihabsburském povstání zabaven, správy se ujal Albrecht z Valdštejna, který však Sibřinu r. 1623 prodal císařskému místodržícímu Karlu z Lichtenštejna. V majetku Lichtenštejnů se Sibřina udržela až do převratu ve 20. stol. - Obec byla vždy převážně zemědělská, nikdy nebyla sídlem vyšší šlechty. Nebyla fara ani kostel, dochovala se pouze pseudogotická zvonice s božími muky (z r. 1867) na návsi, památník obětem světové války,Tyršův památník a křížek naproti škole z r. 1836. - Vzhledem k blízkosti hlavního města a Říčan má dnes především ubytovací funkci pro obyvatelstvo dojíždějící do center pracovních příležitostí. - K významným osobnostem obce patří sochař a básník Jiří Jílek a sochařka a šperkařka Eleonora Reytharová.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * poplužní dvory * tvrze * zaniklé tvrze * zvonice * boží muka * památníky * pomníky * kříže * novogotika
  CitaceHOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 162.
  Obec Sibřina [online]. r2007. [cit. 2007-11-05]. Dostupné z: http://www.sibrina.cz/.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen
  (3) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (2) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (2) - ČLÁNKY
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1