Počet záznamů: 1  

Kostel Zvěstování Panny Marie (Úvaly, Česko)

 1. Jméno korporaceKostel Zvěstování Panny Marie (Úvaly, Česko)
  Místo Úvaly (Praha-východ, Česko)
  Události1342 - první zmínka o kostele
  1724 - barokní přestavba kostela
  Osobnosti Arnošt z Pardubic - první pražský arcibiskup
  Braun, Matyáš Bernard - barokní sochař
  PopisPři náměstí. - Původní kostelík založil snad arcibiskup Arnošt z Pardubic (narozen údajně r. 1297 na blízké tvrzi Hostíni u Úval). Písemně kostelík poprvé uváděn r. 1342, jako filiální k farnosti v Horkách. R. 1724 byl barokně přestavěn. - Jednolodní, obdélný kostel s pravoúhlým presbytářem, s obdélnými přístavky oratoří po stranách a se západní hranolovou věží s cibulovou bání. Fasády členěny nárožními pilastry a obdélnými, lukovitě zaklenutými okny. Presbytář sklenut valenou klenbou s lunetami a soudobou malbou, loď s vyplněnými kouty sklenuta plackou s freskou Korunování Panny Marie, kruchta podklenuta i sklenuta valenou klenbou s lunetami. Podvěží s nikami po obou stranách i oratoře sklenuty valenou klenbou s lunetami. - Zařízení: hlavní oltář z r. 1720, barokní, s plastickou výzdobou ze školy Matyáše B. Brauna; dva drobné boční barokní oltáře; pseudobarokní kazatelna; barokní varhany.
  Klíč.slovakostely * baroko * novobarokní sloh
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 4. Praha: Academia, 1982, s. 162.
  PŘIBYL, Alois, LIŠKA, Karel. Znaky a pečetě středočeských měst. 1. vyd. Praha: Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1975, s. 149.
  BEDRNA, Jaroslav. Úvaly.cz: Úvaly 1968 [online]. c2006. [cit. 2006-06-19]. Dostupné z: http://www.uvaly.cz/index.php?id=uvaly68.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (3) - ČLÁNKY
  korporace

  korporace

Počet záznamů: 1