Počet záznamů: 1  

Kostel sv. Martina (Kostelec u Křížků, Česko)

 1. Jméno korporaceKostel sv. Martina (Kostelec u Křížků, Česko)
  Jiné jménoRotunda sv. Martina (Kostelec u Křížků, Česko)
  Místo Kostelec u Křížků (Česko)
  Vznik992 - položen základní kámen ke stavbě rotundy
  Události1151 - dokončena stavba rotundy
  1264 - k rotundě přistavěna loď kostela
  1851 - přistavěna dnešní loď kostela
  Osobnosti Jelínek, Jiří - malíř, restaurátor
  Stejskal, Vladimír - malíř a restaurátor
  PopisNa pahorku nad obcí. - Základní kámen byl položen již r. 992 benediktiny z Břevnova. Románská rotunda s apsidou byla přebudována a dostavěna až r. 1151 snad za děkana vyšehradské kapituly Martina (úřad zastával v l. 1157-1171). Rotunda v Kostelci je uváděna jako čtvrtá stavba té doby (první v Lukové, druhá v Biteši, třetí u sv. Longína v Praze), její raritou je navíc vybočení apsidy z polokruhu. Poprvé byla přestavěna v r. 1264, kdy se po úderu blesku stavba začala dělit na dvě půlky. Proto byla přistavěna pevná kamenná věž z jedné strany a z druhé malá čtvercová loď. Podpírala tak starou stavbu, do níž byl probourán vítězný oblouk. V r. 1380 byl kostel uváděn již jako farní. Vypálen r. 1422 husity a patrně během třicetileté války, r. 1692 byl obnoven. Původně přistavěná loď kostela byla nahrazena dnešní při pseudorománské přestavbě kostela v r. 1851, z té doby pochází také kamenná nástavba namísto dřevěné horní části věže. Pseudorománská úprava kostela byla odstraněna r. 1953. - Jedná se o jednolodní, obdélnou stavbu s postranní hranolovou věží, v jejím přízemí je sakristie. Presbytářem je původní románská rotunda, sklenutá kupolí s lucernou. Apsida sklenuta konchou. Stavba má zazděný románský portál, gotický sanktuář a po severní straně oratoř. V lodi strop s fabionem, kruchta na dvou sloupech, sedlový gotický portál z 15. stol. do sakristie. Vnitřek kostela zdoben nástěnnými malbami; v presbytáři zbytky gotické výmalby ze druhé poloviny 14. stol. (Madona s Ježíškem), na stěnách presbytáře a v konše malované architektonické články, na stropě lodi byla v r. 1941 vymlována freska Sv. Martin vyprošuje Boží ochranu farnosti od Jiřího Jelínka. V r. 2005 byly malby restaurovány Vladimírem Stejskalem. - Zařízení: hlavní oltář barokní, s obrazem sv. Martina od J. Jelínka z r. 1942; barokní oltář Sv. Rodiny; kazatelna z počátku 18. stol.; dřevěná barokní křtitelnice. - Okolo kostela hřbitov obestavěný hřbitovní zdí, před její bránou pozdně barokní socha sv. Jana Nepomuckého.
  Klíč.slovarotundy * kostely * kostelce * nástěnné malby * hřbitovy * sochy * románský sloh * gotika * baroko * novobarokní sloh
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 2. Praha: Academia, 1978, s. 113-114.
  ŽILKOVÁ, Markéta. Nástěnné malby kostelů farnosti Říčany u Prahy. Studie a zprávy: Historický sborník pražského okolí. Kostelec u Křížků. 2014, č. 4, s. 26-33. ISSN 1805-3874.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (6) - ČLÁNKY
  Kostel sv. Martina (Kostelec u Křížků, Česko)
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.