Počet záznamů: 1  

Jabkenická obora

 1. Jméno korporaceJabkenická obora
  Jiné jménoObora (Jabkenice, Česko)
  Místo Jabkenice (Česko)
  Vznik1750
  Události1804 - zahájen chov vysoké zvěře
  1964 - obora obnovena
  1998 - součástí přírodního parku Jabkenicko
  Osobnosti Fürstenberkové (rod)
  Thurn-Taxisové (rod)
  Smetana, Bedřich, - hudební skladatel
  PopisNa východním okraji Jabkenic. Má rozlohu 530 ha a je dnes určena k chovu daňku evropského. - Původně se obora jmenovala Loučeňská, protože sahala až k Loučeni a pravděpodobně navazovala na zámecký park. S jejím budováním započala kněžna Josefa z Fürstenberku kolem r. 1750. Dlouho byla bez zvěře. První jeleni a laně byli do obory přivezeni z křivoklátských lesů v r. 1804. V dalších letech byla obora zvelebována novým majitelem, rodem Thurn Taxisů. Byly zde chování jeleni, daňci a černá zvěř. Za knížete Alexandra Thurn Taxise sem byla vysazována i cizokrajná zvěř: divocí krocani, indičtí jeleni axis, skotští poníci, pštrosi emu, američtí bizoni, jeleni Dybowského a wapiti, ad. Alexandr Thurn-Taxis pomocí proutků našel prameny, dal je navrtat a postavil na nich rybníčky a líheň pro pstruhy, tehdy ve středních Čechách velmi vzácnou. V rybnících postavených na Jabkenickém potoce se chovaly ryby a raci, v rybníčcích s pramenitou vodou tři druhy pstruhů. Obora byla zrušena v r. 1943 a obnovena až v r. 1964. - V l. 1803-1804 nechal Ing. František Borgiáš Jungmann, polesný v Jabkenicích, postavit uprostřed obory altán „Gloriet“ a zřídil u něj zahrádku s rybníčkem. Altán je dnešní myslivna Loučeňka. - Na ploše obory rostou rozlehlé lesy především se starým dubovým porostem. Protéká jí Jabkenický potok s pěti většími a několika menšími rybníky, největší je Vidlák (7ha). Na březích hnízdí vodní ptactvo. U vstupní brány památný dub letní. - V oboře se konaly vzpomínkové oslavy na Bedřicha Smetanu, který zde v l. 1875-1884 žil v nedaleké myslivně a byl okolní přírodou velmi inspirován. V l. 1928 a 1944 se zde hrála opera Prodaná nevěsta a v r. 1948 opera Dvě vdovy. Částí obory vede vycházková cesta zvaná Smetanova procházka. - Nad rybníkem Vidlák je pravěké hradiště Hrádek. Od r. 1998 je obora součástí přírodního Parku Jabkenicko.
  Klíč.slovaobory * přírodní parky * chov zvířat * lesy * památné stromy * rybníky * gloriety * myslivny * hradiště * hudební skladatelé
  CitaceDAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 90.
  Jabkenická obora svědčí zvěři a inspiruje umělce. Informační zpravodaj Lesy ČR, 5.1.2010, s.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (4) - ČLÁNKY
  Jabkenická obora

  korporace

Mapa

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°19'18.23"N, 15°1'39.14"E

Počet záznamů: 1