Počet záznamů: 1  

Zámecký park (Brandýs nad Labem, Česko)

 1. Geografické jménoZámecký park (Brandýs nad Labem, Česko)
  Jiné jménoPark (Brandýs nad Labem, Česko)
  Místo Brandýs nad Labem (Česko)
  Vznik1602 - přibližné datum dokončení výstavby zahrady
  Události1639 - zničena většina zahradních staveb
  Osobnosti Rudolf
  PopisVe východní části města, na svahu nad řekou, okolo zámku. - Rozloha: asi 4 ha. - Zahrada s parkem vznikly za císaře Rudolfa II. během renesanční přestavby zámku v l. 1572-1602 podle plánů Hektora (Ettore) de Vaccani a účasti kameníka Giovanni Antonio Brocca a stavitele Ulrica Aostalli de Sala. Ti zde pro císaře vystavěli letohrádek (lusthaus) o devíti místnostech, míčovnu (polhaus) a ozdobnou zeď terasy v zahradě, s níž byl zámek spojen krytou chodbou na pilířích, zvanou Rudolfinka nebo Josefiská. Byla to první ukázka toskánské architektury tohoto typu ve střední Evropě. Terasovitá zahrada byla členěna na pravidelné obrazce, vždy s fontánou (kašna s vodotryskem) uprostřed, které zásoboval dřevěný vodovod. Jedním z jeho vývodů byla kamenná hlava delfína v manýristickém slohu, která je dodnes součástí expozice. Celá dispozice připomínala pražskou královskou zahradu. Zahrada byla rozdělena na dvě části, kratochvilnou a okrasnou (užitkovou) a směrem k Toušeni sousedila s bažantnicí a oborou. O dřeviny, květiny a zeleninu se staral císařský zahradník Ferdinand Clole z Ursin. Podle vzpomínek kronikáře Bohuslava Balbína rostly v zahradě olivy, palmy, cedry a jiné exotické rostliny, které prý císař Rudolf II. sám sázel, plel a zaléval. Opodál stávalo kamenné vivárium s divokými a exotickými šelmami a voliéra pro ptactvo. Během třicetileté války byly v l. 1639-1640 zahradní stavby převážně všechny zničeny, zachována zůstala pouze ozdobná zeď terasy se schodišti, nikami, kašnou a balustrádou. - Později byla zahrada spolu se zámkem několikrát opravována a upravována. Dnešní podoba zahrady po rekonstrukci A. Beneše do značné míry respektuje původní pravidelný půdorys zahrady, část parkové plochy je využívána jako ovocný sad. - Z jehličnanů zde rostou především cypříšky (Chamaecyparis pisifera 'Plumosa' a Ch. p. 'Plumosa Aurea'), vejmutovka a douglasky. Z listnáčů buk (Fagus silvatica 'Atropunicea'), javor (Acer platanoides 'Schwedleri'), jírovec (Aesculus x carnea, A. hippocastanum) a topol (Populus nigra 'Italica'), z menších stromků např. převislý čimišník (Caragana arborescens 'Pendula').
  Klíč.slovazahrady * zámecké zahrady * parky * zámecké parky * zahradní architektura * zahradní architekti * letohrádky
  CitaceHIEKE, Karel. České zámecké parky a jejich dřeviny. Vyd. 1. Praha: SZN, 1984, s. 35.
  HOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 115-118.
  ŠNAIBERK, Miroslav. Putování brandýskou historií. Vyd. 1. Brandýs nad Labem-Stará Boleslav: Miroslav Šnaiberk, 2005, s. 27-28.
  Brandýs nad Labem-Stará Boleslav: historie a památky [online]. [cit. 2006-05-09]. Dostupné z: http://www.brandysko.cz/stranka-236.html.
  Viz též souvísející Brandýs nad Labem
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (9) - ČLÁNKY
  Zámecký park (Brandýs nad Labem, Česko)

  geografický název

Počet záznamů: 1