Počet záznamů: 1  

Lažany (Praha-východ, Česko : zaniklá obec)

 1. Geografické jménoLažany (Praha-východ, Česko : zaniklá obec)
  Jiné jménoNový Dvůr (Praha-východ, Česko : zaniklá obec)
  Místo Štíhlice (Česko)
  Kozojedy (Praha-východ, Česko)
  OkresPraha-východ
  Události1358 - první zmínka o Lažanech
  1977 - archeologický průzkum lokality
  Osobnosti Klápště, Jan - archeolog
  Kudrnáč, Jaroslav - archeolog
  PopisBývalá obec Lažany nebo též Nový Dvůr stávala 1,5 km západně od Kostelce nad Černými lesy v lese zvaném Bukovina 1,5 km východně od obce Kozojedy. - Území osídleno v době slovanské nejprve Zličany, potom Přemyslovci. První písemná zpráva o Lažanech je z r. 1358, tehdy vedl rytíř Bohuněk Hájek z Chrástu spor s cisterciáky z Klášterní Skalice o hranice obcí Štíhlice, dvora Lažany (řečeného též Nový Dvůr) a lesa na Kozím Hřbetě s horou Hradištěm, dnes označovanou jako Staré nebo Pusté zámky. Lažany pak patřily ke statku Chrást, který po Bohuňkově smrti udělil r. 1360 Karek IV. dědičně v léno jeho synu Litoldu Hájkovi z Chrástu. Hájkové drželi chrástský statek asi do 90. l. 14. stol. Po nich držel statek Jindřich z Lažan, který je znám z l. 1395-1396 z majetkového sporu se skalickým klášterem. Naposledy je Jindřich z Lažan zmiňován jako svědek v listině Václava IV. z r. 1413. - Dvojí název obce v polovině 14. stol. i skutečnost, že zde v r. 1358 existoval jen dvůr a r. 1360 již ves, přesně odpovídá výsledkům archeologického průzkumu. Podle něho zde původně stávala tvrz s hospodářským dvorem a menším počtem selských stavení. Na východě byla tato osada uzavřena větším objektem, patrně druhým hospodářským dvorem. Osada zanikla do r. 1300, ale již ve 14 stol. bylo toto území znovu osidlováno. Málo vydatný vodní zdroj a celkově nevýhodná poloha obce nakonec způsobily, že Lažany nejpozději počátkem 15. stol. zanikly. Jejich území bylo připojeno k sousedním Štíhlicím.
  Klíč.slovaobce * zaniklé obce * dějiny obce * archeologické nálezy * archeologické výzkumy * doba hradištní * hradiště * tvrze * tvrziště * zaniklé tvrze
  CitaceŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 256.
  Kozojedy u Kostelce n. Č. l.: historie [online]. r2007. [cit. 2007-06-18]. Dostupné z: http://www.obeckozojedy.cz/historie.html.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.