Počet záznamů: 1  

Lažany (tvrz : Praha-východ, Česko)

 1. Jméno korporaceLažany (tvrz : Praha-východ, Česko)
  Jiné jménoTvrz (Nový Dvůr, Praha-východ, Česko)
  Tvrz Lažany
  Místo Lažany (Praha-východ, Česko)
  Osobnosti Klápště, Jan - archeolog
  PopisBývalá tvrz stávala v zaniklé obci Lažany (zvané též Nový Dvůr), při silnici z Kozojed do Štíhlic, při severozápadním okraji údolní pánve. - Písemně není zmiňována. Do dnešní doby se po ní zachovalo jen kruhové tvrziště o průměru 62 m a obvodu 160 m, s přilehlým objektem hospodářského dvora. Původně byla tvrz (označená jako klasický typ motte) opevněna 2-3 m vysokým valem, chráněným rybníkem a z něho napájeným vodním příkopem. Z tvrze a dvora vedla ještě r. 1958 výrazně patrná cesta směrem k obci Vyžlovka. Nejbližší zázemí tvrze tvořila ves nebo sedliště řadového uspořádání. - Obec Lažany zanikla nejpozději počátkem 15. stol. - V 70. l. 20. stol. v této lokalitě probíhal archeologický průzkum vedený dr. Klápštěm.
  Klíč.slovatvrze * tvrziště * zaniklé tvrze * zaniklé obce * hospodářské dvory
  CitaceŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 256.
  KLÁPŠTĚ, Jan. Penčice: středověké osídlení Černokostelecka [online]. c2006. [cit. 2007-06-19]. Dostupné z: http://www.pencice.estranky.cz/stranka/kostelec-n-c-l.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.