Počet záznamů: 1  

Vrábí (Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Česko)

 1. Geografické jménoVrábí (Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Česko)
  Jiné jménoBrandýs nad Labem-Stará Boleslav - Vrábí
  Viz též Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (Česko) (Širší termín)
  OkresPraha-východ
  Události1360 - první zmínka o Vrábí
  PopisPůvodně samostatná obec až městys, dnes městská část dvouměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, v jižní části Brandýsa. V historii nazýván též Vrabie nebo Brabie. - Stával zde poplužní dvůr s tvrzí, odtud pocházel rytířský rod Vrábských nebo Tluksů z Vrábí, jeho první známí členové Rynard (Ryneš) a Albrecht jsou zmiňováni již k r. 1360. V soupisu majetku z r. 1397 ve Vrábí (z něhož věnovali bratři Jan a Aleš z Vrábí roční plat k oltáři ve Staré Boleslavi) není zdejší tvrz uváděna, první zpráva o ní je až z r. 1542. Vrábští vymřeli v polovině 18. stol., ale na Vrábí se rod tak dlouho neudržel. Pro účast Jana Vrábského v povstání proti Ferdinandovi I. mu bylo r. 1547 změněno svobodné panství na manství, a když potom jeho dědicové nesložili manskou přísahu, byl vrábský statek r. 1571 provolán za odumřelé léno. Potom byl sice poslednímu Vrábskému na Vrábí, Hynkovi ponechán jako zástavní, ale r. 1586 jej od něho koupil císař Rudolf II. a připojil je k brandýskému panství. - Tvrz byla časem změněna na barokní sýpku, poblíž ní dnes stojí barokní kaple se zvonicí. Při hospodářských dvorech čp. 1003 a 1008 barokní brány z doby okolo r. 1800.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * poplužní dvory * městské části * tvrze * zaniklé tvrze * manství * šlechtické rody * šlechtická sídla * sýpky * kaple * hospodářské dvory * baroko
  CitaceHOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 173.
  Mělnicko a Kokořínsko: 1: 50 000. 2. vyd. Praha: Klub českých turistů, 2000.
  ČÍŽEK, Jiří. Hrady.cz: Vrábí [online]. c2007. [cit. 2007-11-30]. Dostupné z: http://www.hrady.cz/?OID=443.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (6) - ČLÁNKY
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1