Počet záznamů: 1  

Chotuc (Česko)

 1. Geografické jménoChotuc (Česko)
  Viz též Křinec (Česko)
  Místo Křinec (Česko)
  URLhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Chotuc
  PopisTzv. svědecký vrch 1 km západně od obce Křinec. - Nadmořská výška: 253 m. - Z geologického hlediska je Chotuc tvořen slínovci svrchního turonu a coniaku, které jsou tvrdší a proto odolnější proti odnosu než vrstvy okolní. V bývalém opukovém lomu na jižním svahu vrchu se nacházejí zkameněliny křídového moře (mlži aj.) a zbytky suchozemské květeny z ústupu tohoto moře. - Podle pověsti bývalo na vrchu Chotuci pohanské božiště (Chotuc = pán, Chotucký vrch = Pánův vrch), archeologickými nálezy zde bylo potvrzeno pravěké pohřebiště. Dnešní kaple (kostelík) Nejsvětější Trojice na východní straně vrchu stojí snad na místě jednoho z původních křesťanských kostelíků, které byly stavěny na pohanských božištích po příchodu křesťanství. V 16. stol. byla Chotuc osázena vinnou révou. V l. 1688-1702 byl na Chotuci vysázen klokoč zpeřený, jehož plody se používaly na výrobu růženců. Dřívější vinice a chmelnice vystřídala tzv. třešňovka. R. 1796 zřídil lesmistr Karel Vincenc Šváb na Chotuci oboru a krajinu mezi Chotucí, zámkem v Křinci a Kuncberkem přeměnil v park. Oboru, bažantnici, zámecký park, kapli sv. Jana a vrch Kuncberk propojil stromořadím, které se ve zbytcích dochovalo dodnes. - Vrch je z větší části porostlý dubohabrovým lesem, v nezalesněné části převažují teplomilná travinná společenstva s mnoha vzácnými druhy (např. vstavač nachový a lilie zlatohlavá), díky nim zde byla v r. 1999 vyhlášena Přírodní památka Chotuc.
  Klíč.slovavrchy * svědecké vrchy * geomorfologie * lomy * fosílie * přírodní památky * chráněná území * archeologické nálezy * pohřebiště * pohané * pověsti * kostely * kaple * posvátná místa
  CitaceDAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 87. ISBN 978-80-242-1932-5.
  FOJTÍK, Pavel. Vítá vás svědecký vrch Chotuc. Nymburský deník. 3.7.2010, č. 154, s. 2.
  Zdroj datPlavec, Michal : Chotuc : křížová cesta klokočím
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (2) - Beletrie
  (7) - ČLÁNKY
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.