Počet záznamů: 1  

Socha Lidické matky (Kladno, Česko)

 1. Jméno korporaceSocha Lidické matky (Kladno, Česko)
  Jiné jménoLidická matka (Kladno, Česko)
  Lidická madona (Kladno, Česko)
  Místo Kladno (Česko)
  Osobnosti Uchytilová-Kučová, Marie, - sochařka
  Hampl, Jiří Václav, - malíř a sochař
  PopisPoblíž centra města, při jižním rohu historické budovy gymnázia. - Socha Lidická matka (též Lidická madona) připomíná událost z 10. června 1942, kdy byly po vypálení obce Lidice a popravě všech lidických mužů do budovy kladenského gymnázia umístěny lidické matky s dětmi, následně jim byly děti odebrány a poslány do koncentračních táborů a k převýchově do německých rodin. Bronzová socha matky s otiskem dvou dětí stojí symbolicky u vrat do dvora kladenského gymnázia, v místě, kde své děti ztratila. - Sochu vytvořila akademická sochařka Marie Uchytilová, autorka monumentálního pomníku Lidické děti, z nedostatku finančních prostředků však za jejího života socha nebyla ulita z bronzu. Plastika (spolu s 82 sochami lidických dětí) vznikala v l. 1969-1992, po autorčině smrti (v r. 1989) ji odlil a r. 2000 instaloval manžel sochařky Jiří Václav Hampl díky daru dánského města Albertslund. Na žulovém podstavci pod bronzovou sochou umístěna mosazná cedulka s nápisem: Městu Kladnu věnoval Lidice Komiteen Albertslund Danmark.
  Klíč.slovasochy * lidické ženy * matky
  CitaceHAVLOVÁ, Ester, JUNEK, Jiří, KOUKALOVÁ, Šárka, LUKEŠ, Zdeněk. 100 staveb: moderní architektura Středočeského kraje. Vyd. 1. Praha: Titanik, 2006, s. 52.
  NEŠPOR, Antonín. Lidice: Památník dětských obětí války [online]. [cit. 2009-03-11]. Dostupné z: http://www.lidice.cz/obec/historie/pamatnik_sochy/deti.html.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (2) - ČLÁNKY

Mapa

Socha Lidické matky (Kladno, Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°8'32.48"N, 14°12'9.21"E

GPS: 50°8'32.48"N, 14°12'9.21"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.