Počet záznamů: 1  

Ratboř (starý zámek)

 1. Jméno korporaceRatboř (starý zámek)
  Místo Ratboř (Česko), Komenského
  Události1389 - první zmínka o tvrzi
  1723 - přestavba na barokní zámek
  1912 - započata přestavba podle Jana Kotěry
  1963 - zámek prohlášen kulturní památkou
  1996 - zámek navrácen rodině Mandelíků
  Osobnosti Mandelíkové (rod)
  Kotěra, Jan, - architekt
  PopisV západní části obce, v parku vedle Hotelu Kotěra. - Původně zde stávala gotická věžová tvrz, písemně poprvé uváděná v r. 1389 jako odúmrť kutnohorského měšťana Mikuláše Wonderbuta. R. 1402 vypálena vojskem uherského krále Zikmunda, potom postupně v majetku několika kutnohorských rodin. R. 1469 připadla jako odúmrť po Hanuši Glenzlovi králi Jiřímu z Poděbrad, který ji daroval hejtmanovi kolínského hradu, Janu Hrabaňovi z Přerubenic. Jeho potomci zde sídlili až do konce 15. stol. Potom se majitelé opět rychle střídali. Během třicetileté války tvrz zpustošena Sasy a Švédy. Opravena snad za Jindřicha Krafta z Lammersdorfu. R. 1711 koupil tvrz (panský dům se dvorem) Karel Jáchym Breda a r. 1723 ji přestavěl na barokní zámek, stará tvrz včleněna do východní části novostavby. Okolo zámku byla vytvořena zahrada, základ dnešního zámeckého parku. Zámek zpočátku sloužil jako sídlo správy statku a byty úředníků. V r. 1734 koupila Ratboř Marie Karolina Khevenhüllerová a zvolila ji jako svoje sídlo. Po r. 1793 získal zámek Maxmilián Thurn-Taxis, r. 1841 rytíř Eduard Cecingar z Birnic. Od Cecingarů zámek v r. 1890 získal kolínský velkoobchodník Bernard Mandelík. Jeho syn Bernard přistoupil v l. 1912-1915 k zásadní přestavbě zámku podle plánů architekta Jana Kotěry. K původní barokní budově bylo na severní straně přistavěno nové střední křídlo, k východní straně originální prosklená zimní zahrada. Výrazně pozměněn byl také interiér zámku, vznikla úplně nová vstupní reprezentační hala se schodištěm, všechny dochované prvky původního zámku citlivě zakomponovány do nové stavby. - Jedná se o jednopatrovou budovu o půdorysu ve tvaru písmene L, krytou valbovou střechou. Hlavní vstupní průčelí obráceno k jihu. Vstupní portál, před nímž je prostor vymezený sloupy nesoucími balkón, je umístěn v mělkém středním tříosém rizalitu (nad ním se zvedá štít). Fasáda průčelí členěna pilastry a frontony, na ostatních stranách hladké fasády. S výjimkou gotické místnosti v jihovýchodním nároží (a gotické místnosti v suterénu pod ní) jsou interiéry upraveny moderně. - V r. 1941 byl majetek rodině Mandelíkových zabaven Němci, po r. 1945 komunisty. Do r. 1966 v zámku umístěno zemědělské učiliště, potom upraven na sídlo obecního úřadu. V l. 1992-1996 zámek v restituci vrácen rodině Mandelíkových. Starý zámek je v současné době veřejnosti nepřístupný. - Západně od tzv. starého zámku byl pro rodinu Mandelíků vystavěn ještě tzv. nový zámek, dnes hotel Kotěra.
  Klíč.slovazámky * tvrze * hospodářské dvory * sochy * gotika * renesance * baroko
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3. Praha: Academia, 1980, s. 222.
  ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 414.
  Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2009-03-23]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/ratbor/stary-zamek.
  Viz též souvísející Ratboř (nový zámek)
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (5) - ČLÁNKY

Mapa

Ratboř (starý zámek)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°58'39.46"N, 15°9'21.68"E

GPS: 49°58'39.46"N, 15°9'21.68"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.