Počet záznamů: 1  

Jez a vodní elektrárna (Vrané nad Vltavou, Česko)

  1. Jméno korporaceJez a vodní elektrárna (Vrané nad Vltavou, Česko)
    Jiné jménoZdymadlo, jez a vodní elektrárna (Vrané nad Vltavou, Česko)
    Přehrada a vodní elektrárna (Vrané nad Vltavou, Česko)
    Místo Vrané nad Vltavou (Česko)
    Vrané nad Vltavou, vodní nádrž (Česko)
    Události1935 - dokončen jez
    1936 - zahájen provoz elektrárny
    1986 - zahájen bezobslužný provoz elektrárny
    Osobnosti Roith, František, - architekt
    PopisV severní části obce, zakončení Vranské vodní nádrže. - Celé vodní dílo Vrané nad Vltavou lze z vodohospodářského hlediska považovat spíš za zdymadlo než za přehradu. Bylo vybudováno na říčním kilometru 71,325 a je prvním a nejstarším stupněm celé vltavské kaskády. Umístění zdymadla Vrané v téměř nerozšířeném říčním profilu bylo dáno hranicí dosažitelné splavnosti směrem od Prahy a nutností zachovat nižší hladinu s ohledem na pobřežní zástavbu obce. Hlavním důvodem stavby Vranského stupně byly plavební účely. Stavba probíhala v l. 1930-1935 podle projektu architekta Františka Roitha. Současně se stavbou jezu probíhaly stavební úpravy pod profilem vodního díla i v budoucí zdrži nad ním. Materiál z prohrábky při bagrování úseku Vrané - Jarov byl použit na zvýšení pobřežních komunikací podél Vltavy a Sázavy. - Vodní dílo Vrané nad Vltavou se skládá z jezu, dvou plavebních komor a vodní elektrárny. - Jez tvoří nízký betonový práh a mezi pilíři čtyři pole šířky 20 m, hrazení vysoké 9,7 m. Nad jezem na pilířích krytá ocelová lávka (mostovka). Celková kapacita jezu je 2 800 m3/s, při povodni v r. 2002 však byl nejvyšší dosažený průtok 3.500 m3/s! - Plavební komory umístěné vedle sebe při levém břehu, předsunuty do horní vody. Velká komora měla sloužit normální nákladní dopravě a hlavně proplavování vorů, malá komora měla sloužit pro plavbu osobních parníků. Z důvodů úspory vody jsou malé sportovní lodě přepravovány vozíky po kanoistické stezce bezprostředně u vodního díla. - Vodní elektrárna umístěna na pravém břehu. Ve strojovně instalovány dvě vertikální Kaplanovy turbíny. Průměrný denní výkon elektrárny je 13,88 MW. Vodní nádrž, vyrovnává spolu s nádrží ve Štěchovicích špičkový odtok z elektrárny Slapy. Její nádrž slouží současně jako spodní nádrž pro přečerpávací vodní elektrárnu Štěchovice II. V l. 1978-1980 provedena modernizace soustrojí (výměna oběžných kol turbín). Provoz je od r. 1986 dálkově řízen z centrálního dispečinku vltavské kaskády ve Štěchovicích.
    Klíč.slovazdymadla * jezy * řeky * technické památky * industriální památky * elektrárny * vodní elektrárny * turbíny * plavební komory * vodní díla * vodní nádrže * přehrady
    CitaceHAVLOVÁ, Ester, JUNEK, Jiří, KOUKALOVÁ, Šárka, LUKEŠ, Zdeněk. 100 staveb: moderní architektura Středočeského kraje. Vyd. 1. Praha: Titanik, 2006, s. 152.
    Povodí Vltavy: vodní díla [online]. [cit. 2009-04-21]. Dostupné z: http://www.pvl.cz/index.html;jsessionid=ccf7dcf108aa0de153ed82014d21.
    Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
    Odkazy (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
    (1) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.