Počet záznamů: 1  

Zdymadlo, jez a vodní elektrárna (Brandýs nad Labem, Česko)

 1. Jméno korporaceZdymadlo, jez a vodní elektrárna (Brandýs nad Labem, Česko)
  Místo Brandýs nad Labem (Česko)
  Vznik1931 - započata stavba zdymadla
  Události1936 - dokončena stavba jezu a komory
  1944 - dokončena elektrárna
  Osobnosti Roškot, Kamil, - architekt
  PopisNa řece Labi, uprostřed souměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. - Původně zde stával pevný jez staropražského typu. Nový jez byl postaven podle projektu Kamila Roškota v l. 1931-1934. Skládá se z pohyblivého jezu, malé vodní elektrárny, plavební komory, rybího přechodu, jalové výpusti a umělé slalomové dráhy. Plavební komora je od jezu oddělena ostrovem. Stavba jezu a komory probíhala v l. 1933-1936. Vodní elektrárna byla postavena v l. 1933-1944 z důvodu vleklých sporů s majiteli mlýnu. - Zdymadlo na Labi je vybudováno na říčním kilometru 27,878, v jednotné říční kilometráži 137,913. - Jez má tři pole světlosti 23,5 m, hrazení o výšce 3,42 m, šířka pilířů je 3,60 m, délka 21 m. Na pilířích umístěna železobetonová lávka (mostovka). - Rybí přechod (šířka 1,20 m) v sousedství pilíře u levého jezového pole. - Vodní elektrárna situovaná na pravém břehu v sousedství jezu. V kašnách strojovny instalovány dvě Francisovy turbiny. Průměrný denní výkon elektrárny je 1,98 MW při otáčkách 107 ot./min. - Jalová výpusť (šířka 1,5 m) umístěna v pravé spodní části elektrárny. - Jednolodní plavební komora od jezu a vodní elektrárny oddělena ostrovem, umístěna na bočním plavebním kanálu, který odbočuje na pravém břehu Labe 700 m nad jezem a ve stejné vzdálenosti je zaústěn do Labe. - Umělá slalomová dráha byla vybudována na bývalém mlýnském odpadu v délce okolo 186 m. Vtok do mlýnského náhonu u levého břehu hradí dvě dřevěná stavidla ovládaná ručně. Sportovní zařízení spravuje TJ BSS Brandýs nad Labem.
  Klíč.slovazdymadla * jezy * řeky * elektrárny * vodní elektrárny * turbíny * plavební komory * funkcionalismus * industriální památky * technické památky * ostrovy
  CitaceDVOŘÁKOVÁ, Eva, JIROUŠKOVÁ, Šárka, PEŠTA, Jan. 100 technických a industriálních staveb Středočeského kraje. Vyd. 1. Praha: Titanik, 2008, s. 158.
  Zdymadlo Brandýs n.L. na Labi [online]. [cit. 2009-04-23]. Dostupné z: http://www.pla.cz/planet/public/vodnidila/zsl_brandysnl.htm.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - ČLÁNKY
  Zdymadlo, jez a vodní elektrárna (Brandýs nad Labem, Česko)

  korporace

Počet záznamů: 1