Počet záznamů: 1  

Starý Rožmitál (Rožmitál pod Třemšínem, Česko)

 1. Geografické jménoStarý Rožmitál (Rožmitál pod Třemšínem, Česko)
  Jiné jménoStaré Město
  Viz též (Širší termín) Rožmitál pod Třemšínem (Česko)
  OkresPříbram
  Události1265 - první zmínka o Rožmitálu
  1990 - vyhlášení městské památkové zóny Rožmitál pod Třemšínem
  Osobnosti Hájek z Libočan, Václav - kněz, kronikář
  Ryba, Jakub Jan, - hudební skladatel, učitel
  PopisPůvodně samostatná obec 1 km západně od Rožmitálu pod Třemšínem, dnes jeho městská část. - Nadmořská výška: 525 m. - Vývojově starší než Rožmitál pod Třemšínem. Území Starého Rožmitálu osídleno již v době hradištní (nálezy dnes v Národním muzeu v Praze). Písemně Rožmitál poprvé zmiňován r. 1265 v predikátu Oldřicha, syna Budislava z Březnice, zakladatele slavného českého rodu pánů z Rožmitálu. V historických pramenech je potom obtížné rozlišovat obec (pozdější Starý Rožmitál) a město. Starý Rožmitál byl ve středověku pravděpodobně majetkem pražského biskupství, později arcibiskupství, město Rožmitál s hradem bylo v držení Lvů z Rožmitálu. R. 1623 byly Starý Rožmitál a Rožmitál připojeny k pražskému arcibiskupství a obě sídla spojena pod jedno panství. Během třicetileté války Rožmitál i Starý Rožmitál značně zpustošeny. V r. 1967 se Starý Rožmitál stal součástí města Rožmitál pod Třemšínem. - Centrem Starého Rožmitálu je kostel Povýšení Sv. Kříže s farou, okolo kostela hřbitov (s hrobem učitele a hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby) a kaplankou. Východně od kostela barokní socha sv. Jana Nepomuckého. Dochovalo se zde také několik ukázek lidové architektury (např. hodnotný roubený dům čp. 59 z konce 17. stol., klasicistní domy čp. 59, 23, 26, 32 nebo klasicistní přestavěný mlýn čp. 3).
  Klíč.slovaměsta * dějiny města * obce * dějiny obce * městské části * kostely * fary * hřbitovy * kaplanky * lidová architektura * roubené stavby * baroko * památkové zóny
  CitacePEŠTA, Jan. Encyklopedie českých vesnic. Vyd. 1. Díl 1. Praha: Libri, 2003, s. 221-223.
  DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 259.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (2) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (6) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (11) - ČLÁNKY
  (2) - Regionální literatura - knihy
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1