Počet záznamů: 1  

Kostel sv. Václava (Žabonosy, Česko)

  1. Jméno korporaceKostel sv. Václava (Žabonosy, Česko)
    Místo Žabonosy (Česko)
    Vznik10. stol.
    Události12. stol. - románská přestavba
    14. stol. - gotická přestavba
    2010 - dokončena generální oprava kostela
    PopisNa kopci, na západním okraji obce, uprostřed bývalého slavníkovského hradiště. Poprvé písemně připomínán až v r. 1357, jeho původ je však mnohem starší. Původně předrománský kostel otonského typu založen pravděpodobně kolem r. 980. Ve druhé pol. 12. stol. románsky přestavěn s hranolovou věží, ve 14. stol. loď prodloužena a doplněna o gotický presbytář a kapli na severní straně. Dílo Parléřovy huti, kdy zde bylo klenební pole křížové žebrové klenby realizováno poprvé bez svorníku a poprvé vytvořen sedlový portál. Jedná se o první pozdní (parléřovskou) gotiku ve středních Čechách, která byla vrcholně použita v presbytáři sv. Víta na Pražském hradě. Barokní úprava v první pol. 18. stol. se projevila pouze na věži a fasádě kostela. - Jednolodní obdélný kostel s pravoúhlým presbytářem, obdélnou sakristií po severní straně lodi a hranolovou věží před západním průčelím. Z románské stavby se dochoval spodek věže a západní část lodi s tribunou, na jižní straně půlkruhově uzavřený portál, zazděná okna aj. Východní část presbytáře a sakristie jsou gotické, v sakristii je druhotně zazděno úzké románské půlkruhově uzavřené okénko. Ve východní části presbytáře je zazděné gotické okno s lomeným záklenkem. Pod kruchtou dětský náhrobek Jana Horňateckého z Dobročovic z r. 1573 (dítě má hlavičku na podušce) a manýristický náhrobek (1612) majitele tvrze v nedalekých Přebozech, Mikuláše Přebozského, který je na něm vyobrazen v brnění; jedná se o jeden z posledních manýristických náhrobků u nás. Do opraveného kostela byla instalována kopie ztraceného obrazu sv. Václava z r. 1881 od pražského malíře Jana Umlaufa v restaurovaném rokokovém rámu z pol. 18. stol., který byl původně nesen dvěma anděli. Ve věži visí zvon sv. Václav z r. 2007. - V r. 1937 proběhl archeologický průzkum kostela z iniciativy plaňanského děkana Karla Koděry, při kterém bylo objeveno raně středověké zdivo a dvě krypty. Archeologický výzkum při opravě kostela v l. 2008-2010 poopravil některé starší chybné interpretace a doložil existenci trojlodní baziliky. V okolí kostela bylo odkryto rozsáhlé pohřebiště. Okolo stovky hrobů bylo datováno od 11. až do 19. stol., v jednom hrobě byly nalezeny ovčácké nůžky z 12. stol. U kostela obdélná barokní márnice z r. 1720.
    Klíč.slovakostely * slovanská hradiště * baziliky * archeologické výzkumy * románský sloh * gotika * baroko * manýrismus * věže * náhrobky * zvony * klenby * pohřebiště * márnice
    CitacePOCHE, Emanuel et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 4, T-Ž. Praha: Academia, 1982, s. 383.
    DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 323. ISBN 978-80-242-1932-5.
    PAPÍK,. Historie kostela v Žabonosích dle popisu dr. Papíka [online]. c2007. [cit. 2.4.2013]. Dostupné z: http://www.obec-zabonosy.cz/informace-o-obci/historie-kostela/.
    Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
    Odkazy (1) - Odborná literatura, mapy
    (4) - ČLÁNKY
    Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.