Počet záznamů: 1  

Jilmanice (Česko : zaniklá obec)

 1. Geografické jménoJilmanice (Česko : zaniklá obec)
  Jiné jméno(Dřívější záhlaví) Vilmanice (Česko : zaniklá obec)
  Místo Bošice (Kolín, Česko)
  OkresKolín
  Události1434 - první zmínka o obci
  1547 - uváděn půstý dvůr Jilmanice
  Osobnosti Skuhrovští ze Skuhrova (rod) - majitelé panství
  Althannové (rod) - majitelé panství
  PopisZaniklá obec a tvrz, stávala v místě vinohradu východně od obce Bošice. - Původně obec Vilmanice, později šosovní dvůr s tvrzí. Písemně poprvé zmiňován k r. 1408 jako majetek města Kouřimi, r. 1434 jej držel Vicena Mrzák. R.1472 dvůr koupil Václav Pelíšek, Jilmanice si zvolil za své sídlo a začal používat přídomku z Jilmanic (Vilmanic). Pravděpodobně on také založil při dvoře tvrz. R. 1508 držel Jilmanice Jindřich Amcha z Borovnice, později připadly opět městu Kouřimi. Za městské vlády tvrz i dvůr ztratily charakter samostatného statku a zpustly. V r. 1547 byl pustý dvůr s tvrzí městu Kouřimi zkonfiskován pro účast na protihabsburském odboji a královská komora jej r. 1552 prodala Kryštofovi Skuhrovskému ze Skuhrova, který je připojil k sousedním Bošicím. Další zmínky uvádějí již jen pustou tvrz Jilmanice (r. 1567 a 1574). V r. 1606 připojil Karel Mracký z Dubé zaniklé Jilmanice k panství Svojšice. - Z bývalé obce Jilmanice dodnes zachován pomístní název Na Jilmansku a nepatrné zbytky příkopů a valů uzavírající nepravidelné tvrziště. Cihlové základové zdi patrné na tvrzišti nejsou pozůstatkem původní tvrze, ale barokního letohrádku, který zde v polovině 18. stol. nechal vystavět majitel Svojšic, Michal Jan Althan.
  Klíč.slovaobce * zaniklé obce * dějiny obce * tvrze * zaniklé tvrze * letohrádky
  CitaceŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 188.
  SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. 3. vyd. Díl 12. Praha: Argo, 1997, s. 246.
  Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2010-04-29]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/bosice/tvrz-jilmanice.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1