Počet záznamů: 1  

Hradišťko II (Kolín, Česko)

 1. Geografické jménoHradišťko II (Kolín, Česko)
  OkresKolín
  Události1299 - písemná zmínka
  PopisMalá obec 18,5 km severovýchodně od Kolína a 2 km východně od Žiželic, na levém břehu Cidliny. - Nadmořská výška: 203 m. - Název odvozen pravděpodobně od slovanského hradiska, jehož existence je zatím však nedoložena. Obec písemně poprvé připomínána v r. 1299 jako podhradí hradu, který byl opevněným centrem žiželického panství. Toto panství získal za vlády krále Přemysla Otakara II. bezdětný příslušník rodu Vítkovců Sezima z Hořepníka, který ho s královým souhlasem postoupil svému synovci Dětochovi z Třebelovic, pravděpodobnému zakladateli zdejšího hradu. Někdy po r. 1334 se obec stala městečkem, v r. 1379 za Oldřicha z Rožmberka je v urbáři označována již jako civitas - město. Jižně od hradu bylo vyměřeno čtvercové náměstí, do jehož západního a východního rohu ústily dvojice ulic. Rozvoj městečka byl úzce závislý na zdejším hradě, ještě v r. 1517 je připomínáno jako městečko, ale po r. 1534, po přičlenění k panství Chlumec nad Cidlinou, je Hradišťko již jen obcí. V r. 1571 se hrad uvádí jako pustý a na konci 17. stol. zanikl úplně. Do r. 1848 byla obec součástí chlumeckého panství, v l. 1854-1960 byla samostatná a od r. 1960 spadá do okresu Kolín jako katastrální součást obce Žiželice. - Ze zaniklého hradu, který stával v severovýchodní části obce zůstala jen terénní vlna připomínající bývalý příkop. K dochovaným památkám patří uprostřed návsi dřevěná zvonička a křížek z konce 19. stol., na západní straně secesně vyzdobený vesnický dům čp. 24. Západně od obce při jižním břehu Proudnického rybníka se nachází přírodní rezervace Louky u Proudnického rybníka.
  Klíč.slovaobce * města * dějiny obce * majitelé obce * hrady * zaniklé hrady * domy * secese * kříže * zvoničky * rybníky * louky * přírodní rezervace
  CitaceŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 141.
  KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku. Díl 2. Praha: Libri, 1997, s. 305-307.
  DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 79.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1