Počet záznamů: 1  

Hranice (Červené Pečky, Česko)

  1. Geografické jménoHranice (Červené Pečky, Česko)
    Viz též (Širší termín) Červené Pečky (Česko)
    Místo Červené Pečky-oblast (Česko)
    OkresKolín
    Události1380 - první zmínka o obci
    1900 - výstavba železničního viaduktu
    1936 - přibližné datum archeologických nálezů
    Osobnosti Dvořák, František, - lékař, archeolog
    PopisPůvodně samostatná obec, dnes samota v údolí Polepského potoka 5 km jižně od Kolína a 1,8 km západně od Červených Peček, k nimž administrativně náleží. - Nadmořská výška: 317 m. - Písemně poprvé připomíná v r. 1380, kdy zde sídlil Ješek z Hranic, po něm r. 1383 připomínán Čeněk z Hranic a r. 1393 Jan z Hranic. Potom se majitelé často střídali (1501-1520 Václav Mírek ze Solopysk, 1526-1529 Jan Srník ze Tří Dvorů, 1531-1534 Jindřich Snížek z Vrchovišť). V r. 1538 prodal Jindřich z Vilémovce Hranice s tvrzí, dvorem, krčmou a nedalekým mlýnem Zuzaně Pařízkové z Trojanovic. Zuzanin syn Václav Pařízek prodal v r. 1542 tvrz Václavu Popelovi z Vesce, majiteli nedaleké Ratboře, tvrz nadále sloužila jako obydlí hospodářského úředníka. Od r. 1564 Hranice v majetku Voděradských z Hrušova a na Dobřeni, za Bohuše Voděradského hranický dvůr s tvrzí v r. 1610 vyhořel, ale záhy byl obnoven. Po Bohuslavově smrti zdědila r. 1612 Hranice (v té době součástí panství Suchdol) jeho dcera Polyxena, provdaná z Donína. Ta během třicetileté války sídlila v Suchdole a o Hranice se příliš nestarala. V r. 1631, při prodeji suchdolského panství, v Hranicích připomínán již jen dvůr. - Dnes samotu Hranice tvoří zemědělský dvůr a několik domů, při čp. 27 zbytky bývalé tvrze. - V polovině 18. stol. se zde těžil český granát, v lokalitě Granátnice dodnes dochovány šachtice. V místě pozemků bývalého dvora bylo v r. 1900 Polepské údolí překlenuto železničním mostem. - Katastr bývalé zaniklé obce Hranice zkoumal před r. 1936 MUDr. František Dvořák, nalezl minimálně dva kostrové hroby ze 4.-3. stol. př. Kr. (doba laténská) s bronzovými milodary a několik mělkých ohnišť s keramikou obvyklou pro 2.-1. stol. př. Kr. (dále bronzovou pinzetu, skleněný korál, hrací kostku a drobné bronzové kroužky). Nálezy dnes v kolínském muzeu. - U rybníků Granátník a Červený výskyt vzácných a ohrožených rostlinných (přeslička obrovská) i živočišných druhů.
    Klíč.slovasamoty * zaniklé obce * dějiny obce * archeologické nálezy * doba laténská * doba železná * kostrové hroby * majitelé obce * tvrze * zaniklé tvrze * hospodářské dvory * mlýny * železniční mosty * těžba granátu * chráněné druhy
    CitaceSEDLÁČEK, August. Místopisný slovník historický království Českého. Praha: Argo, 1998, s. 292.
    ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 142.
    Významný krajinný prvek: Polepské údolí (část Ratboř - Pašinka). Kolín: Městský úřad Kolín, 2010, s. 5, 8.
    Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2011-01-17]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/hranice.
    Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
    Odkazy (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
    (1) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.