Počet záznamů: 1  

Horní tvrz Okrouhlá (Nebovidy, Kolín, Česko)

 1. Jméno korporaceHorní tvrz Okrouhlá (Nebovidy, Kolín, Česko)
  Místo Nebovidy (Kolín, Česko)
  Události1439 - první zmínka o tvrzi Okrouhlá
  PopisV horní části obce, ve dvoře fary u kostela sv. Petra a Pavla. - Obec Nebovidy písemně poprvé připomínána v r 1235. Během 14. stol. byla rozdělena na dvě vladycké části, v každé z nich vznikla tvrz. - Horní část obce s kostelem patřila v r. 1439 Baltazarovi (Bazkovi) z Nebovid a jeho bratru Kašparovi z Nebovid, zakladateli zemanské rodiny Kašpárků z Nebovid. V této době je zde také poprvé tvrz připomínána. Bývala nazývána Okrouhlá. V r. 1473 koupil obě části obce Jindřich z Nebovid, předek zemanské rodiny Chotouchovských z Nebovid a obec jako jeden celek prodal Janu Plzákovi z Nebřezin. Od něho je v r.1477 získal kutnohorský měšťan Mikuláš Rezek z Veselé. On a po něm i další majitelé obce sídlili na tvrzi v dolní části obce. Opuštěná tvrz Okrouhlá byla díky své blízkosti u kostel přeměněna na faru, protože původní fara byla zničena během husitských válek. Jako fara byla několikrát přestavována. Po požáru v r. 1900 byla vyhořelá budova opuštěna, v jejím sousedství pak postavena nová farní budova. Z původní tvrze zůstaly prokazatelně zachovány zbytky obvodových zdí ve dvoře fary a staré gotické sklepy vyhloubené v pískovcové skále, s portálem z 15. stol. - Dnes je fara pronajata k obytným účelům, vstup do sklepení není možný.
  Klíč.slovatvrze * zaniklé tvrze * přestavěné tvrze * sklepy * gotika
  CitaceSEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl 15. Praha: Šolc a Šimáček, 1927, s. 270.
  ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 318.
  Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2011-06-13]. Dostupné z: http://cestyapamatky.cz/kolinsko/nebovidy/horni-tvrz-okrouhla.
  Viz též souvísející Tvrz (Nebovidy, Kolín, Česko)
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.