Počet záznamů: 1  

Hradiště Na Šancích (Přistoupim, Česko)

  1. Jméno korporaceHradiště Na Šancích (Přistoupim, Česko)
    Jiné jménoSvatováclavské šance
    Místo Přistoupim (Česko)
    Osobnosti Kudrnáč, Jaroslav, - archeolog
    Křivánek, Roman, - archeolog
    PopisSeverozápadně od obce Přistoupim, na ostrožně a přilehlém prostoru. Poloha nazývána též V Šancích, Šance, Malé šance, Na hladomoří, Svatováclavské šance. - Raně středověké hradiště ze západu, severu a východu chráněná strmými svahy Jalového potoka. Vnitřní hradiště na půdorysu nepravidelného pětiúhelníku o rozloze asi 6 ha bylo původně po celém obvodu chráněno hradbou. Val je dodnes nejlépe patrný ve východním a jihovýchodním úseku, kde dosahuje výšky až 2,5 m, na ostatních místech je nižší nebo téměř rozoraný. K tomuto vnitřnímu hradišti bylo ve východní části návrší v poloze Malé šance připojeno předhradí rozšiřující celkovou plochu hradiště na 7,5 ha. Rokle, která odděluje obě části, je patrně pozůstatkem příkopu. Archeogeofyzikálním měřením koncem 90. l. 20. stol. pod vedením R. Křivánka bylo zjištěno několikanásobné opevnění po obvodu předhradí. Menší výzkumy zde prováděl již v 50. l. 20. stol. J. Kudrnáč. Četné povrchové nálezy zlomků raně středověké keramiky řadí počátek hradiště na konec 8. stol., hlavního rozkvětu dosáhlo během 9. stol. - Podle místní pověsti v blízkosti přistoupimského hradiště došlo ke střetu (zmiňovaném v Kristiánově legendě) mezi vojsky kouřimského odbojného vladaře Radslava a knížete Václava, které skončilo smírem. Radslav přistoupil (odtud prý název obce) na podmínku uznat Václava za českého panovníka a ten mu na oplátku garantoval spojenectví i právo spravovat Kouřimský kraj (podle jiné tradice se tato událost stala u nedaleké obce Štolmíře). Přistoupimské hradiště střežilo západní hranici zlického území, zaniklo nejpozději ve druhé polovině 9. stol. společně s Klučovem, Tismicemi a Doubravčicemi v bojích s kmenem Čechů. - Přistoupimské hradiště bylo vyhlášeno za archeologickou rezervaci, zapsanou do Ústředního seznamu kulturních nemovitých památek.
    Klíč.slovaarcheologické lokality * archeologické výzkumy * archeologické nálezy * doba hradištní * Slované * slovanská hradiště * lidové pověsti * pověsti * kulturní památky
    CitaceOkolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 371.
    ČTVERÁK, Vladimír; et al. Encyklopedie hradišť v Čechách. Vyd. 1. Praha: Libri, 2003, s. 265-266.
    Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2011-07-15]. Dostupné z: http://cestyapamatky.cz/kolinsko/pristoupim/slovanske-hradiste.
    Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.