Počet záznamů: 1  

Hradiště Poráň

  1. Corporate nameHradiště Poráň
    Other nameHradiště (Vesec u Sobotky, Česko)
    Place Dobšín (Česko)
    Střehom (Česko)
    Personalities Píč, Josef Ladislav, - archeolog
    Filip, Jan, - archeolog
    Hejna, Antonín, - archeolog
    Waldhauser, Jiří, - archeolog
    DescriptonNa skalnaté ostrožně nad soutokem Klenice a Veseckého potoka, 30-40 m nad údolím Plakánek, zhruba na poloviční cestě mezi obcemi Dobšín a Střehom, ale již v katastru Vesce u Sobotky. Lokalita známá pod názvem Poráň, ale někdy též Šance nebo Na Šancích. - Ze severní, západní a jižní strany je hradiště nepřístupné díky strmým, skalnatým srázům. Z kaňonovitého údolí je tak v podstatě nepřístupné. Skalní srázy sice protínají úžlabiny, na několika místech jsou ale dodnes patrné záseky pro trámy, které tvořily vodorovné zátarasy. Na jediné snadno přístupné východní straně bývalo proto hradiště chráněno dvojitým příčným opevněním, které tvořil příkop a val. - Dnes je v terénu zachován pouze vnitřní obloukovitý val (dnes dlouhý asi 100 m, široký mezi 12-14 m a vysoký 2-3 m) a příkop, vnější val byl zjištěn pouze leteckým snímkováním. Příkop před vnitřním valem je široký asi 6 m. Na jižní straně fortifikace nedosahuje až k okraji ostrožny, prostor (až 6 m široký) lze snad považovat za vstup do hradiště. Vlastní vnitřní plocha hradiště je asi 1,4 ha, celková plocha hradiště včetně příkopů a valů je asi 2 ha. - Na bývalém hradišti bylo prováděno několik archeologických průzkumů. Jediný dosud prováděný terénní zjišťovací výzkum (pod vedením Z. Dreka r. 1965) odhalil zánik opevnění požárem. Ostatní výzkumy byly pouze povrchové a sběrem (postupně J. L. Píč, J. Filip, A. Hejna a J. Waldhauser), doložily osídlení místa ještě před postavením hradiště, již v mladší a pozdní době kamenné. První opevnění zde mohlo potom být již v mladší době bronzové (kultura lužická, vyloučena není ani následná fortifikace v době halštatské. Podle nalezené keramiky zde bylo slovanské hradiště v 7.-8. stol. a také ve 12. stol. Není ale jasné, zda Slované pouze využili starší opevnění nebo na starší hradbě vystavěli novou.
    Keywordshradiště * hradby * opevnění * doba kamenná * doba bronzová * doba halštatská * doba hradištní * slovanská hradiště * archeologické výzkumy * archeologické nálezy
    CitationČTVERÁK, Vladimír et al. Encyklopedie hradišť v Čechách. Vyd. 1. Praha: Libri. 2003, s. 338-339. ISBN 80-7277-173-6.
    Collection kindFile of corporation names - monuments in region
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.