Počet záznamů: 1  

Hradec (Mladá Boleslav, Česko)

 1. Geografické jménoHradec (Mladá Boleslav, Česko)
  Viz též (Širší termín) Mnichovo Hradiště (Česko)
  OkresMladá Boleslav
  Události1520 - první zmínka o Hradecku
  Osobnosti Valdštejnové (rod) - majitelé obce
  PopisMalá obec 5 km severovýchodně od Mnichova Hradiště. - Již v době hradištní zde, na skalnaté ostrožně nad řekou Jizerou, stávalo slovanské hradiště. V r. 1520 je písemně poprvé zmiňována ves Hradecko (a opět r. 1543), tehdy součástí panství hradu Zásadka. Šlechtický statek Hradecko vznikl pravděpodobně koncem 16. stol., když zde Jan Bradský z Labouně zakoupil pozemky a patrně r. 1590 zde vystavěl i panský dům. Jednalo se o renesanční tvrz zvanou Hrádeček, po ní se Bradský také psal. Po jeho smrti prodala r. 1601 jeho vdova Dorota statek Janovi mladšímu Odkolkovi z Újezdce a Hořeních Malobratřic, již r. 1603 ale Hrádeček koupil Jiří Maxen z Maxenu a r. 1624 jej prodal Albrechtovi z Valdštejna a nadále zde zůstal jen jako leník. Poté, co z náboženských důvodů odešel ze země, se držitelé do konce 17. stol. střídali. R. 1695 již Hradec trvale připadl k valdštejnskému mnichovohradišťskému panství. - Hradecká tvrz poté zanikla, její poloha v jihozápadní části prostoru bývalého hradiště byla určena teprve archeologickým průzkumem.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * doba hradištní * slovanská hradiště * zaniklé tvrze * renesance * archeologické výzkumy
  CitaceFIŠERA, Zdeněk. Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku. Vyd. 1. Mladá Boleslav: Okresní muzeum Mladá Boleslav. 2002, s. 39.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  geografický název

  geografický název

Mapa

GPS: 50°33'19.07"N, 15°0'57.34"E

Počet záznamů: 1