Počet záznamů: 1  

Vodárenská věž (Týnec nad Labem, Česko)

 1. Jméno korporaceVodárenská věž (Týnec nad Labem, Česko)
  Jiné jménoVodojem (Týnec nad Labem, Česko)
  Místo Týnec nad Labem (Česko)
  Vznik1916
  Události01.01.2013 - prohlášen kulturní památkou
  PopisVe středu města. Věžový vodojem o objemu 130 m³ byl postaven v r. 1916. Podobný jako vodojem v Bezně na Mladoboleslavsku. V 70. l. 20. stol. byl vodovod doplněn o věžový vodojem pro vyšší tlakové pásmo. Stavba kruhového půdorysu zakončená kopulovitou střechou s válcovou větrací a osvětlovací lucernou je rozdělena na tři části. Parter se vstupem je zakončen jednoduchou římsou, která přechází do půlkruhové nadpražní římsy nad vstupem, omítky jsou hladké. Vstup do vodojemu je plechovými dveřmi. Fasáda střední části je rytmizována pěti kruhovými osvětlovacími okny a vertikálně je členěna pěti polosloupy. Plášť reservoáru je oddělen od střední části profilovanou římsou. Středem reservoáru vede kruhový průlez.
  Klíč.slovavodárenské věže * vodojemy * technické památky
  CitaceSUCHÁNKOVÁ, I., Věžový vodojem v Týnci nad Labem je prohlášen kulturní památkou. Týnecký zpravodaj. 2013, č. 1, s. 7.
  KOŘÍNEK, Robert, FUČÍKOVÁ, Petra. Společenstvo vodárenských věží: databáze vodáren [online]. [cit. 19.4.2013]. Dostupné z: http://vodarny.mistecko.info/Tynec_nad_Labem/Tynec_nad_Labem.html.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (2) - ČLÁNKY
  korporace

  korporace

Počet záznamů: 1