Počet záznamů: 1  

Macek, Jiří, 1932-

 1. Osobní jménoMacek, Jiří, 1932-
  Narození Olomouc (Česko) - 18.05.1932
  Místo působení Olomouc (Česko)
  Praha (Česko)
  Průhonice (Česko)
  Žerotín (Olomouc, Česko)
  Berlín (Německo)
  Sofie (Bulharsko)
  Charakt.Muzikolog, hudební historik a publicista.
  ŽivotopisZákladní hudební vzdělání získal v rodišti u skladatele a varhaníka na Sv. Kopečku Václava Šantory, pak na Městské hudební škole Žerotín, později je doplnil kurzem klavírní hry u Františka Maxiána (1951). Vystudoval Slovanské gymnázium v Olomouci. Hudební vědu a historii studoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého, studium dokončil na Filozofické fakultě UK v Praze. Žák Mirko Očadlíka, Antonína Sychry a Josefa Polišenského. – Svou profesní dráhu spojil s vydavatelskými a kulturně osvětovými zařízeními. Pracoval v Gramofonových závodech, ve vydavatelství Panton (šéfredaktor gramofonové edice). V l. 1970-1976 byl vedoucím edice Československého hi-fi klubu, 1976-1982 ředitelem Československého kulturního a informačního střediska v Berlíně, 1986-1992 v téže funkci v Sofii. – Zabýval se českou hudbou 20. století (hudební avantgarda a soudová hudba). Jako recenzent přispíval do Mladé fronty, Zemědělských novin, Rudého práva a jako autor do Hudebních rozhledů a časopisu Hudba a zvuk. Autorsky spolupracoval s redakcí Hudebního vysílání Československého rozhlasu v Praze a s pražským Divadlem hudby. – Autor statí, kritik, monografií a publikací z oblasti hudební vědy. Klubem společenských věd oceněn za knihu Česká hudební avantgarda. – Žije v Průhonicích, kde působí jako kronikář obce.
  Klíč.slovamuzikologové * hudební historici * hudební vědci * hudební publicisté * hudební redaktoři * kronikáři
  CitaceMACEK, Jiří, BOGAČOVÁ, Petra. Pozvání "na půdu" aneb jaký je kronikář, taková je kronika. Průhonicko. 2019, č. leden, s. 15-16.
  Macek, Jiří [online]. [cit. 25.1.2019]. Dostupné z: http://www.ceskyhudebnislovnik.cz/slovnik/index.php?option=com_mdictionary&task=record.record_detail&id=6604.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (6) - Hudebniny (noty)
  (2) - Odborná literatura, mapy
  (34) - ČLÁNKY
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1