Počet záznamů: 1  

Mlýn (Mníšek pod Brdy, Česko)

 1. Jméno korporaceMlýn (Mníšek pod Brdy, Česko)
  Jiné jménoZámecký mlýn (Mníšek pod Brdy, Česko)
  Místo Mníšek pod Brdy (Česko)
  Události1409 - písemná zmínka
  1660 - barokní přestavba
  Osobnosti Žukovský, Jindřich - majitel mlýna
  PopisVodní mlýn pod zámkem. Nejprve sloužil pro potřeby hradu, později zámku. Písemně zmiňován r. 1409, kdy ho král zastavil panu Janu z Lestkova. V r. 1660 barokně přestaven Servácem z Engelsflussu. Po konfiskaci majetku Kastů z Ebelsbergu byl mlýn s rybníky součástí státního rybářství Benešov. - Jednalo se o mlýn korečník s jedním českým složením, tj. s mlýnským kolem, mlecí hranicí a mlecím strojem. Hnací kola na vrchní vodu mělo po obvodu korýtka (korečka). - Na přelomu 19. a 20. stol. byl mlýn odstaven a vedle obydlí pro baštýře se stal domem pro vysloužilé zaměstnance zámku. V r. 1974 se stal majitelem zchátralého mlýna Jindřich Žukovský a citlivě objekt zrekonstruoval. Mlýnská stolice, lednice, náhon, odtokové strouhy a haltýře, zůstaly zachovány ve své barokní podobě. Chybí jen mlýnské kolo a mlecí stroj.
  Klíč.slovamlýny * hrady * zámky * vodní mlýny * majitelé mlýna * technické památky
  CitaceDVOŘÁK, Otomar, HOLEČKOVÁ, Marie. Tajemná místa Podbrdska. Beroun: Marie Holečková-Nakladatelství MH, 2012, s. 132.
  KLEMPERA, Josef. Vodní mlýny v Čechách. II., Příbramsko, Střední Povltaví, Sedlčansko, Voticko, Benešovsko, Vlašimsko, Posázaví, Kutnohorsko, Kolínsko a Nymbursko. 1. vyd. Praha: Libri, 2000, s. 242-245.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - ČLÁNKY
  Mlýn (Mníšek pod Brdy, Česko)

  korporace

Mapa

GPS: 49°52'5.66"N, 14°15'29.85"E

Počet záznamů: 1