Počet záznamů: 1  

Památník Jana Husa a Jana Žižky (Kostelec nad Černými lesy)

 1. Jméno korporacePamátník Jana Husa a Jana Žižky (Kostelec nad Černými lesy)
  Místo Kostelec nad Černými lesy (Česko)
  Vznik1915
  Události2001 - reliéfy odcizeny
  04.07.2006 - pomník slavnostně odhalen
  Osobnosti Hus, Jan - kazatel
  Žižka z Trocnova, Jan - husitský vojevůdce
  Odehnal, Antonín - sochař
  Štamberský, Jiří - malíř
  PopisPůvodně stál pomník před kostelem. Po 2. sv. válce byl přemístěn do nejvýchodnějším cípu parku na kosteleckém náměstí pod dvě lípy. Památník vytvořil Jan Odehnal v r. 1915. Tvoří ho kámen ze žernovské žuly s reliéfy Jana Husa a Jana Žižky, kalich a nápis upomínající na trvalý odkaz učení Mistra J. Husa. V r. 2001, kdy z kamene zmizela plaketa s reliéfem M.J. Husa, inicioval pan Jiří Bohata akci na obnovu památníku. Jiří Štamberský vymodeloval podle dochované fotografie památníku reliéfy hlav Jana Husa i Jana Žižky, František Čadek vytvořil formy. Plakety jsou vyrobeny z keramické hlíny, jsou napuštěny speciálními laky, které vytvářejí dojem bronzu. V červenci 2006 byl památník opět slavnostně odhalen.
  Klíč.slovapamátníky * husitství
  CitacePÁVEK, Pavel. Obnova pomníku Jana Husa z roku 1915 od sochaře Antonína Odehnala v Kostelci nad Černými lesy. Mladá fronta Dnes. 11.6.2001, roč. 12, č. 135. Střední Čechy Dnes, s. 4.
  PACALOVÁ, Renata, KAŠPAROVÁ, Ivana. Odhalení obnoveného pomníku Mistra Jana Husa a Jana Žižky [online]. [cit. 31.3.2015]. Dostupné z: http://www.cvikr.info/rservice.php?akce=tisk&cisloclanku=2006070401.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Památník Jana Husa a Jana Žižky (Kostelec nad Černými lesy)

  korporace

Počet záznamů: 1