Počet záznamů: 1  

Bezouška, Vlastimil, 1926-2015

 1. Osobní jménoBezouška, Vlastimil, 1926-2015
  Narození14.09.1926
  Úmrtí11.08.2015
  Místo působení Praha (Česko)
  Průhonice (Česko)
  Charakt.Konstruktér a pracovník výzkumného a vývojového oddělení pražské Jawy, výtvarník.
  ŽivotopisPocházel z průhonické kovářské rodiny. Vystudoval reálné gymnázium a strojní průmyslovku. Po studiích se rozhodl pro technickou dráhu konstruktéra. Po druhé světové válce pracoval jako konstruktér vývojového oddělení národního podniku Jawa. V l. 1949-1951 učil teorii leteckých motorů na Vojenské odborné škole leteckých mechaniků. Poté se vrátil zpět do Jawy, kde se později stal šéfem vývoje. Vytvořil zde prototyp skútru JAWA 350, malého skútru JAWA 50 a mopedu JAWETA. V l. 1963-1974 působil jako vedoucí vývoje speciálních technologií v ČKD Polovodiče, poté se opět vrátil do Jawy. - Uplatnil více než 100 patentů, převážně v motocyklové technice, např. konstrukci automatické odstředivé motocyklové spojky, kterou se snažila získat japonská Honda. - Po odchodu do penze se věnoval konstrukci funkčních modelů parních strojů. Poradce při řešení problémů v oboru pohonu ultralehkých letadel a vírníků. - Svůj výtvarný talent realizoval při tvorbě kreseb a akvarelů, v nichž zachytil podobu Průhonic z doby svého mládí. - Žil v Průhonicích.
  Klíč.slovatechnici * strojaři * konstruktéři * vývojoví pracovníci * vynálezci * učitelé * středoškolští pedagogové * výtvarníci * malíři
  CitaceBOROVIČKOVÁ, Hana, MACEK, Jiří. Vlastimil Bezouška - významný český konstruktér. Průhonicko. 2015, č. září, s. 1-4, 9-12.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (9) - ČLÁNKY
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1