Počet záznamů: 1  

Čechův mlýn (Slabce, Česko)

 1. Jméno korporaceČechův mlýn (Slabce, Česko)
  Jiné jménoMlýn (Slabce, Česko)
  Místo Slabce (Česko)
  Vznik1918-1920
  Události2012 - galerie
  19.04.2014 - otevřena stálá expozice
  Osobnosti Čechovi (rod) - majitelé
  Čech, Petr - současný majitel
  Croÿ, Alexis - majitel panství
  PopisVálcový mlýn vybudoval pro svého prvorozeného syna Josefa v l. 1918-1919 Václav Čech, majitel mlýna a vodní elektrárny ve Šlovicích. Právě sem převezl vybavení šlovického mlýna a v r. 1920 se mlýn ve Slabcích, díky šlovické elektrárně, stal prvním mlýnem v republice na elektrický pohon. V průčelí mlýna se nachází pamětní deska připomínající odvážnou činnost mlynáře Josefa Čecha, který za 2. sv. války mlel načerno obilí, kterým pak za minimální cenu zásoboval celé okolí. – Od r. 2006 je mlýn opět ve vlastnictví ing. Petra Čecha. V r. 2012 tu nejprve občanské sdružení Fara Slabce pod záštitou Regionálního muzea a galerie Křivoklátsko založilo galerii a řemeslné trhy. Díky Občanskému spolku Mlýnice byla v prostorách mlýna v dubnu 2014 otevřena stálá expozici tradičního včelařství, myslivosti, mlynářství a zemědělství. Konají se zde také pravidelné víkendové workshopy ručních prací aj. – V r. 2016 byla na budově mlýna odhalena pamětní deska Alexisi princi z Croy, jenž dodával po celou dobu 2. sv. války do mlýna obilí.
  Klíč.slovamuzea * muzejní expozice * mlýny * majitelé mlýna * galerie * pamětní desky * řemeslná výroba
  CitaceUHROVÁ, Vlasta. Spolek Mlýnice chystá i festival divadel. Zpravodaj městyse Slabce. 2014, č. 1, s. 2.
  KOZLER, David. Z dějin mlynářského rodu Čechů. Věstník Musejního spolku Královského města Rakovníka a okresu Rakovnického. 2012, roč. 50, s. 9-16.
  ELZNICOVÁ, Jana. Ve Slabcích se chystají odhalit pamětní desku Alexisi princi z Croÿ. Rakovnický deník. 9.6.2016, č. 135, s. 3.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (11) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.