Počet záznamů: 1  

Rein-Rokos, Evžen, 1899-1974

 1. Osobní jménoRein-Rokos, Evžen, 1899-1974
  Narození Budapešť (Maďarsko) - 25.07.1899
  Úmrtí Cheb (Česko) - 25.03.1974
  Místo působení Brandýs nad Labem (Česko)
  Brno (Česko)
  Cheb (Česko)
  Chříč (Česko)
  Peruc (Česko)
  Votice (Česko)
  Budapešť (Maďarsko)
  Istanbul (Turecko)
  Jeruzalém
  Paříž (Francie)
  Tobruk (Libye)
  Egypt
  Palestina
  Charakt.Kněz, farář, středoškolský pedagog, odbojář a odborný publicista.
  ŽivotopisVystudoval gymnázium a chemii na vysoké technické škole v Budapešti. Poté studoval na pařížské technice a titul doktora technických věd získal v r. 1926 v Brně. Hovořil několika cizími jazyky. V r. 1929 dokončil studia na Husově fakultě. Téhož roku byl vysvěcen na kněze a jeho prvním farářským místem byla Chříč na Plzeňsku. Ze zdravotních důvodů požádal o přeložení a nastoupil jako farář do Votic. V l. 1931-1934 působil v Brandýse nad Labem a 1934-1938 v Chebu. Zde vyučoval na gymnáziu a pomáhal mírnit rostoucí napětí mezi Čechy a Němci. Po Mnichovské zradě musel z Chebu odejít a krátce vypomáhal jako farář v Peruci. Protože nemohl prokázat čistě árijský původ, formálně se rozvedl a v r. 1939 tajně odjel do ciziny. Začal používat krycí jméno Rokos. V r. 1941 vstoupil do našeho zahraničního vojska v Istanbulu a stal se řadovým bojovníkem v 11. pěším praporu. Prošel výcvikem v Palestině a Egyptě. Bojoval u lybijského Tobruku, kde byl raněn a prodělal i malárii. V prosinci 1943 byl ze zdravotních důvodů vyřazen z armády. Pracoval jako hospodář v Domově československých vojenských invalidů v Jeruzalémě, přednášel, kázal a publikoval v československých zahraničních periodikách. - Vyznamenán vojenskou pamětní medailí a medailí za zásluhy II. stupně. - Po válce opět farářem a učitelem na gymnáziu v Chebu. Po r. 1948 pracoval jako archivář v chebském archivu a nakonec jako kastelán. - Autor historických studií a překladů.
  Klíč.slovakněží * faráři * učitelé * středoškolští pedagogové * vojáci * odbojoví pracovníci * historici * archiváři * odborní publicisté
  CitaceŠUSTR, Václav, ČADOVÁ, Kamila Magdalena. Husité na Voticku. Votice: Náboženská obec Církve československé husitské ve Voticích, 2015, s. 25.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
Počet záznamů: 1