Počet záznamů: 1  

Veselý, Jaroslav, 1924-

 1. Osobní jménoVeselý, Jaroslav, 1924-, JUDr. , Ing.
  Narození Příbram (Česko) - 08.07.1924
  Místo působení Březové Hory (Příbram, Česko)
  Ostrava (Česko)
  Praha (Česko)
  Příbram (Česko)
  Afghánistán
  Kongo (Kinshasa)
  Vietnam
  Charakt.Důlní odborník, středoškolský pedagog, překladatel a odborný publicista.
  ŽivotopisVystudoval gymnázium v Příbrami, Vysokou školu báňskou v Ostravě a Právnickou fakultu UK v Praze. Od r. 1948 pracoval jako provozní a závodní inženýr na Březohorských dolech Anna, Vojtěch a 25. únor. V l. 1960-1980 výrobně-technický ředitel Rudných dolů Příbram. Řídil těžbu a úpravu rud barevných kovů a některých nekovových nerostů na celém území Čech a prosazoval výraznou modernizace tohoto odvětví a zvýšení bezpečnosti práce na rudných dolech. Prováděl expertizní činnost ve Vietnamu, Kongu a Afganistánu. Po odchodu do důchodu působil jako profesor na Střední ekonomické škole a Střední průmyslové škole v Příbrami. – Předseda komise pro budování hornického muzea na Březových Horách. Soudní tlumočník a překladatel z angličtiny, němčiny, francouzštiny a ruštiny. Člen redakční rady časopisu Rudy. – Autor řady odborných přednášek z hornictví a úpravnictví.
  Klíč.slovatechnici * důlní technici * důlní odborníci * učitelé * středoškolští pedagogové * překladatelé * tlumočníci * redaktoři * odborní publicisté
  CitaceTRANTINA, Václav a kol. Velký slovník osobností vědy a kultury příbramského regionu (1945 až současnost). Příbram: Knihovna Jana Drdy, 2001, s. 274. ISBN 80-86240-44-4.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
Počet záznamů: 1