Počet záznamů: 1  

Fiala, Jaromír, 1892-1967

 1. Osobní jménoFiala, Jaromír, 1892-1967
  Narození Postoloprty (Česko) - 30.12.1892
  Úmrtí Praha (Česko) - 15.05.1967
  Místo působení Černošice (Česko)
  Domažlice (Česko)
  Praha (Česko)
  Charakt.Středoškolský pedagog, hudební skladatel a publicista, překladatel libret z francouzštiny.
  ŽivotopisVystudoval gymnázium a románské jazyky na pražské univerzitě. V r. 1917 se stal profesorem na střední škole v Domažlicích. Současně sbormistrem domažlického pěveckého sboru Čerchovan. O dva roky později jmenován středoškolským profesorem v Praze. Intenzivně se věnoval hudbě, studoval na Pražské konzervatoři hru na klavír, skladbu a zpěv. Byl také učitelem francouzské výslovnosti na konzervatoři a lektorem francouzského jazyka na pražské univerzitě. Po r. 1945 se stal inspektorem středních škol pro filologii a hudební výchovu. Až do odchodu do důchodu byl školským referentem Krajského národního výboru v Praze. – Spolupracoval s hudebním skladatelem Jindřichem Jindřichem při sběru lidových písní. Sestavil řadu bibliografií našich předních skladatelů a věnoval se popularizaci vážné hudby, jak přednáškovou činností, tak svými publikacemi, rozhlasovými pořady a předmluvami pro Státní nakladatelství hudby a umění. Autor řady metodických příruček pro výuku hudby a zpěvu. Z francouzštiny překládal libreta oper a oratorií předních světových skladatelů. Převedl do češtiny texty více než 300 písní. Zasloužil se i o znovuuvedení skladeb starých českých mistrů, založil a redigoval edici Staří mistři. Těžiště jeho skladatelské tvorby tvořily písně a sbory. – Žil v Černošicích.
  Klíč.slovaučitelé * středoškolští pedagogové * hudebníci * hudební skladatelé * hudební publicisté * hudební teoretici * sbormistři * překladatelé
  CitaceKNĚZŮ, Zdeňka. Česká beseda oblíbena za Protektorátu díky skladateli z Černošic. Černošice. 2018, č. duben, s. 15.
  Jaromír Fiala [online]. [cit. 15.5.2018]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jarom%C3%ADr_Fiala.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (3) - ČLÁNKY
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1