Počet záznamů: 1  

Salač, Josef, 1910-

 1. Osobní jménoSalač, Josef, 1910-
  Narození Kostelec nad Labem (Česko) - 07.10.1910
  Místo působení Brandýs nad Labem (Česko)
  Jiřice (Mělník, Česko)
  Kostelec nad Labem (Česko)
  Mělník (Česko)
  Neratovice (Česko)
  Praha (Česko)
  Charakt.Živnostník, sokolský a odbojový pracovník.
  ŽivotopisVyučen řezníkem a uzenářem. Od mládí působil v kosteleckém Sokolu, kde patřil ke gymnastické reprezentaci. Později odešel do vinohradského Sokola, kde byl v nominaci na mistrovství světa a olympiádu. Po zranění zápěstí již závodně nesportoval. Založil si vlastní firmu na zpracování masa. – Během 2. světové války zásoboval masem ze své firmy odbojáře a jejich rodiny. Na udání řezníka z Kostelce nad Labem byl zatčen gestapem, pro nedostatek důkazů propuštěn. V prosinci 1942 znovu zatčen, odvezen do věznice v Brandýse nad Labem a později na gestapo do Prahy. V lednu 1943 odvezen na Pankrác, kde byl odsouzen k trestu smrti. Shodou okolností dostal povolení pracovat venku při odklízení trosek. V září 1943 využil příležitosti a z vězeňského pracoviště uprchl. Dva a půl roku se ukrýval v malé betonové kobce u rodiny Chalupových v Jiřicích. Po válce se vrátil do své firmy, v r. 1948 vstoupil do KSČ a svůj podnik v dobré víře předal komunistům. Poté pracoval jako řadový řezník v mělnickém masokombinátu, později odešel do Spolany.
  Klíč.slovaživnostníci * sokolští pracovníci * sportovci * gymnasté * odbojoví pracovníci
  CitaceTĚŠÍNSKÝ, Vladimír. Žili mezi námi: Josef Salač - hrdina protinacistického odboje. Zpravodaj města Kostelce nad Labem. 2019, č. 5, s. 1, 3-4.
  TĚŠÍNSKÝ, Vladimír. Žili mezi námi: Josef Salač - hrdina protinacistického odboje, díl 2. Zpravodaj města Kostelce nad Labem. 2019, č. 7-8, s. 1, 3-4.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (5) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1