Počet záznamů: 1  

Raiskup, Josef, 1910-1945

  1. Osobní jménoRaiskup, Josef, 1910-1945
    Jiné jménoMalesta
    Pepík
    Velký Pepík
    Čapajev
    Narození Kojetín (Přerov, Česko) - 02.11.1910
    Úmrtí Měšetice (Česko) - 16.03.1945
    Místo působení Borotín (Tábor, Česko)
    Sedlčany (Česko : oblast)
    Tábor (Česko : oblast)
    Písek (Česko : oblast)
    Votice (Česko : oblast)
    Charakt.Protifašistický odbojář v době protektorátu. Prováděl sabotážní akce proti německým nacistickým okupantům.
    ŽivotopisOrganizátor protinacistického odboje při ilegálním ústředním vedení Komunistické strany Československa. Na jaře r. 1942 se Josef Raiskup (krycí jméno Malesta) připojuje ke Krajskému národně revolučnímu výboru se sídlem v Borotíně v rámci sítě sjednoceného protinacistického odboje. Ukrývá se na Borotínsku, shromažďuje zbraně, třaskaviny, věnuje se sabotážní činnosti. Tiskne ilegální letáky a podílí se na vydávání ilegálního časopisu Palcát. Krajský výbor podporuje penězi a potravinami rodiny perzekvovaných osob. Raiskup pobývá v podzemních úkrytech. Počátkem r. 1943 podniká gestapo zátah na odbojovou skupinu, mnoho odbojářů je umučeno při nacistických výsleších. Raiskup spolu s jinými odbojáři uniká na Sedlčansko a ukrývá se ve velkém podzemním úkrytu vybudovaným místními zemědělci. V rámci odboje provádí záškodnické akce na území cvičiště SS a pomáhá válečným zajatcům v útěcích. Pohybuje se také na Voticku a navazuje kontakty s dalšími odbojáři. Nacisté s pomocí konfidentky Hedviky Wolfové zjistili polohu úkrytu. Při zátahu gestapa 22. 12. 1944 se Raiskupovi daří uniknout. Josef Raiskup je zastřelen odbojářskými kolegy Zdeňkem Zákorou a Jaroslavem Šikou na pokyn samozvané předsedkyně politického ústředí odbojové organizace Marie Tomáškové pro podezření z donášení gestapu. Toto podezření bylo spolehlivě vyvráceno. Ústřednímu výboru KSČ v Praze bylo již na podzim r. 1945 známo, že Raiskup nebyl konfidentem gestapa. Byl připravován soud se Šikou a Zákorou, poválečným sekretářem KSČ na Sedlecku. Soud byl odvolán. Vykonavatelé popravy tím byli očištěni a zbaveni obvinění z vraždy, zatímco Raiskup byl považován za zrádce odboje. Písemná svědectví odbojářů, mluvící v Raiskupův prospěch, se údajně ztratila na Ústředním výboru KSČ.
    URLhttps://mekskojetin.cz/zajimavosti-z-historie/234/o-zapomenutem-mistnim-rodakovi-a-odbojari-josefu-raiskupovi
    Klíč.slovaodbojoví pracovníci
    CitaceJIRÁK, Petr. O zapomenutém místním rodákovi a odbojáři Josefu Raiskupovi [online]. [cit. 2022-03-02]. Dostupné z: https://mekskojetin.cz/zajimavosti-z-historie/234/o-zapomenutem-mistnim-rodakovi-a-odbojari-josefu-raiskupovi.
    BŘEŇOVÁ, Marie. Pamětní místo přibližuje osudy hrdinů v době druhé světové války, včetně tragických událostí v tajně budovaných bunkrech. Sedlčanský kraj. 2022, č. 6, s. [1], 9.
    Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.