Počet záznamů: 1  

Hartmann, Josef, 1901-asi 1975

  1. Osobní jménoHartmann, Josef, 1901-asi 1975, JUDr.
    Jiné jménoHartmann, Joe, 1901-
    Narození Kostelec nad Labem (Česko) - 19.04.1901
    Úmrtí Spojené státy americké
    Místo působení Mělník (Česko)
    Praha (Česko : kraj)
    Rýmařov (Česko : oblast)
    Vídeň (Rakousko)
    Charakt.Cukrovarnický podnikatel. Účastník protinacistického odboje.
    ŽivotopisStředoškolská studia absolvoval v Praze a Vídni. Vysokoškolská na pražské technice a několika zahraničních univerzitách. Během studia praktikoval v zahraničních cukrovarech. – Od počátku 20. let 20. století figuroval v managementu firmy Schoellerovy cukrovary, a. s., kde se roku 1924 stal náměstkem ředitele. V roce 1925 byl pověřen vedením České společnosti pro půrmysl cukerní, dceřinné společnosti Živnobanky, přes niž bankovní ústav podnikal v cukrovarnickém odvětví. Z rafinerie cukru v Mělníce vytvořil největší podnik svého druhu ve střední Evropě. Vybudoval nejsilnější československou exportní společnost, které předsedal a jejíž zájmy zastupoval od r. 1927 v rámci cukerního kartelu československých cukrovarů. Zastupoval československé cukrovarnictví v zahraničí. V Mezinárodní cukerní radě vyjednal pro tuzemské producenty výhodné vývozní kvóty. Vedoucí funkce zastával v řadě dalších podniků a společností, např. ve Středočeském spolku cukrovarnickém. Roku 1932 koupil lesy a pole v okolí Lomnice na Rýmařovsku a do převážně německého prostředí přivedl české lesníky a podpořil menšinové školství výstavbou obecné školy. Vybudoval si zde letní sídlo, které mu bylo po německé okupaci r. 1939 zkonfiskováno a přiděleno německé státní správě a wehrmachtu. Téhož roku se zapojil do odbojové činnosti. Na zahraničních výjezdech předával hospodářské a vojenské informace exilové vládě. Spolupracoval také s odbojovou skupinou kolem ministerského předsedy Aloise Eliáše. Spoluorganizoval odchod osob do zahraničí a podporoval rodiny perzekvovaných občanů. Po Eliášově zatčení byl obviněn ze sabotáže a v roce 1942 byl odsouzen na devět měsíců do vězení, kam nenastoupil kvůli špatnému zdravotnímu stavu v důsledku mučení během vazby. Po válce byl obviněn z kolaborace s Němci, ale po prokázání odbojových aktivit byl osvobozen. Za své vlastenecké postoje získal Československý válečný kříž 1939, Československou vojenskou medaili Za zásluhy I. stupně, Pamětní kříž Weidmannovy odbojové skupiny II. třídy, Pamětní odznak Svazu osvobozených politických vězňů. Po osvobozujícím výnosu se podílel na reorganizaci znárodněného cukerního průmyslu. Vrátil se do vedoucích pozic, v nichž setrval až do odvolání v roce 1948. Záhy emigroval a jeho majetek i rozsáhlé sbírky umění byl konfiskován československou komunistickou vládou.
    Klíč.slovapodnikatelé * cukrovarníci * odbojoví pracovníci
    CitaceBiografický slovník českých zemí. 1. vyd. 22. sešit Han-Hau. Praha: Academia, 2019, s. 264-265. ISBN 978-80-200-3021-4.
    Joe Hartmann [online]. [cit. 2022-07-15]. Dostupné z: http://biography.hiu.cas.cz/Personal/index.php/HARTMANN_Josef_19.4.1901-1976%3F.
    Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
    Odkazy (3) - Digitalizované dokumenty
    Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.