Počet záznamů: 1  

Třebovle (Česko)

 1. Geografické jménoTřebovle (Česko)
  Viz též (Uzší termín) Borek (Třebovle, Česko)
  (Uzší termín) Miškovice (Třebovle, Česko)
  Události1297 - první zmínka o obci
  Osobnosti Kuneš z Třebovle, - středověký právník
  Špaček, Václav, - spisovatel
  Suchevič, Sáva, - historik umění
  URLhttps://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99ebovle
  http://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=50.02725,14.96178&z=12
  PopisObec 3 km severozápadně od Kouřimi. - Nadmořská výška: 267 m. - Území osídleno již v pravěku, archeologickými nálezy doložena doba železná (nálezy z doby halštatské i laténské), doba římská, stěhování národů i hradištní (slovanské hradiště východně od obce). Písemně Třebovle poprvé připomínána v r. 1297, kdy zde kouřimský měšťan Adloth odkázal blíže neurčený majetek řádu křižovníků s červenou hvězdou. Obec bývala majetkově rozdělena na několik částí. I po r. 1297 zůstala část se dvorem v majetku různých kouřimských rodin (podléhala kouřimskému městskému právu), jiná část patřila zemanským rodům (podléhala zemskému právu). V r. 1332 je zde zmiňován Petrův statek, k r. 1352 farní kostel. V jeden celek byla ves opět spojena v r. 1614, kdy všechny její části skoupil Adam Linhart z Neyenperka a postoupil je své manželce Hedvice, rozené z Habartic. Poté se majitelé Třebovle rychle střídali, až ji v r. 1623 získal kníže Karel z Lichtenštejna. Kromě tzv. Knížecího dvora (na místě staré tvrze) stával na návrší proti dvoru ještě tzv. Horní dvůr, pod ním na návsi Dolní dvůr. V r. 1772 prodal oba tyto dvory Josef Hartlieb opatovi Sázavského kláštera Leandru Kramářovi, církevní část se potom nazývala Sázavský dvůr. Klášteru patřil až svého zrušení v r. 1785. R. 1811 koupil dvůr jako samostatný statek (k němu patřila část obce se zámkem) Václav Milner. Po něm se majitelé tohoto statku opět střídali, nakonec jej získali Lichtenštejnové. K lichtenštejnskému panství pak náležela celá obec Třebovle až do r. 1848, statek připadl při první pozemkové reformě v r. 1924 okresnímu úřadu v Kouřimi. - V obci dnes na návsi kostel sv. Bartoloměje se samostatnou zvonicí, zpustlá budova bývalého zámku (Dolní dvůr), před ním výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého. Obytná budova bývalého Horního dvora ve východní části obce je dnes upravena pro obytné účely. V jihovýchodní části vsi proti kostelu pozůstatky bývalého knížecího dvora. Při západním okraji obce dnes hospodářský dvůr Hlaváčova Lhota, který je spolu s bývalou zámeckou zahradou jediným pozůstatkem po zaniklé stejnojmenné obci. - K význačným osobnostem obce patří např. středověký právník Kuneš z Třebovle, spisovatel Václav Špaček nebo historik umění Sáva Suchevič.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * archeologické nálezy * doba železná * doba halštatská * doba laténská * doba římská * doba stěhování národů * doba hradištní * slovanská hradiště * tvrze * hospodářské dvory * zámky * kostely * zvonice * výklenkové kaple * osobnosti
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 4. Praha: Academia, 1982, s. 105-106.
  ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 500.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 401.
  Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2011-10-24]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/trebovle.
  Zdroj datwww(Adresy ČR-MVČR), cit. 8. 3. 2016 ; autoritní forma
  www(Wikipedie, otevřená encyklopedie), cit. 8. 3. 2016 ; autoritní forma
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (4) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (9) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (3) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (7) - ČLÁNKY
  Databáze národních autorit NK ČR

Mapa

Třebovle (Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°1'38.28"N, 14°57'42.48"E

GPS: 50°1'38.28"N, 14°57'42.48"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.