Počet záznamů: 1  

Plaňany (Česko)

 1. Geografické jménoPlaňany (Česko)
  Události1222 - první zmínka o Plaňanech
  2006 - obnoven status městyse
  Osobnosti Mírkové ze Solopisk (rod) - majitelé obce
  Savojská, Marie Terezie, - majitelka panství
  Bernau, Bedřich, - vlastenec, historiograf
  Blecha, Stanislav, - hudební skladatel
  Šindler, Bedřich, - cukrovarnický odborník a regionální historik
  Kvasil, Bohumil, - elektrotechnik
  PopisMěstys 12,5 km severozápadně od Kolína, při potoku Výrovka. V historii nazývány též Plaňasy. - Nadmořská výška: 219 m. - Území souvisle osídleno od pravěku, archeologickými nálezy doložena mladší doba kamenná, doba železná (bylanské pohřebiště) a římská (římské sídliště). Pozdější obec ležela při staré obchodní stezce, spojující Prahu s východními Čechami a Moravou, její trasu převzala i středověká trstenická stezka, pozdější císařská silnice i novodobá komunikace jen s malými místními odchylkami. Písemně Plaňany poprvé připomínány r. 1222 jako majetek Holce z Plaňas, kastelána olomouckého hradu. Další zpráva až z r. 1318, v souvislosti s Janem ze vsi Plaňas. Ve 14. stol. a v první polovině 15. stol. se v Plaňanech majitelé rychle střídali, v r. 1421 a 1424 byla osada vypleněna husitskými vojsky. R. 1448 koupil Plaňany vyšehradský purkrabí Jan z Rabštejna, který patřil k odpůrcům Jiřího z Poděbrad, a tak vojska poděbradské jednoty táhnoucí r. 1448 na Prahu, nešetřila jeho majetek a Plaňany vyplenila. Po r. 1458 držel Plaňany zámožný a do rytířského stavu povýšený horník Jan Hanykéř mladší ze Semína, v l. 1488-1497 byl jako jako majitel vsi uváděn vladyka Mikuláš z Plaňan, ale v r. 1500 opět Jan Hanykéř, od jehož dědiců koupil v r. 1530 Plaňany Beneš Mírek ze Solopysk. Jeho rod zde sídlil až do pobělohorských konfiskací. Za Mírků ze Solopysk a na Plaňanech byly před r. 1604 (někdy uváděn rok 1572) Plaňany povýšeny na městečko. V této době se také ustálil stávající název obce. Statut městyse byl obnoven v r. 2006. - Ve městě dnes na hřbitově románský kostel Zvěstování Panny Marie, u něho renesanční zvonice, severně tzv. přední kostel sv. Jana Křtitele, naproti němu modlitebna Československé církve husitské, dále barokní děkanství, uprostřed města u rybníka bývalá Mírkovská tvrz a na hlavní ulici empírový Pechův dům. - K význačným osobnostem Plaňan patří např. historiograf Bedřich Bernau, hudební skladatel Stanislav Blecha, regionální historik Bedřich Šindler nebo elektrotechnik Bohumil Kvasil.
  Klíč.slovaměsta * dějiny města * archeologické nálezy * doba kamenná * doba železná * kultura bylanská * doba římská * obchodní stezky * majitelé obce * kostely * tvrze * děkanství * zvonice * domy * osobnosti
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3. Praha: Academia, 1980, s. 69-70.
  ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 371-372.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 353.
  Zdroj datwww(Adresy ČR-MVČR)
  PoznámkaObec v okrese Kolín.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen
  (18) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (11) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (2) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Digitalizované dokumenty
  (3) - Odborná literatura, mapy
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (58) - ČLÁNKY
  (7) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR

Mapa

Plaňany (Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°3'3.60"N, 15°1'46.56"E

GPS: 50°3'3.60"N, 15°1'46.56"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.