Počet záznamů: 1  

Dolní Cetno (Česko)

 1. Geografické jménoDolní Cetno (Česko)
  Místo Horní Cetno (Česko)
  OkresMladá Boleslav
  Osobnosti Austerlitz, Salomon, - český podnikatel
  Karlík, Hanuš, - cukrovarník a pivovarník
  Dobrý, Antonín, - podnikatel
  Bartoš, Svatopluk, - loutkářský výtvarník
  PopisObec na Strenickém potoku asi 8 km západně od Mladé Boleslavi. V jihozápadní části pozvolna navazuje na Horní Cetno. - Původní obec zvaná Cetno (nebo Ceten) stávala v místech dnešního Horního Cetna, na zdejší tvrzi sídlil až do r. 1555 významný český rod Cetenských z Cetna. Dolní Cetno je mladší, jeho součástí byla i zdejší židovská čtvrť. V r. 1854 byl v Dolním Cetně na Strenickém potoce založen strojírenský podnik (Antonín Dobrý a syn) a r. 1868 cukrovar, k nim byla ze Skalska zavedena železniční trať (dnes již zrušená). Na konci druhé světové války, přesně 9.5.1945, provedla německá letadla na Dolní Cetno nálet, při kterém svrhla deset bomb a poničila železniční trať a nádražní budovou. Provoz byl ale již 20.5.1945 obnoven. - V centru obce stojí dodnes bývalá synagoga (přestavěná na obytný dům), v severovýchodní části obce při silnici je starý židovský hřbitov. - K významným osobnostem obce patří např. podnikatel Salomon Austerlitz, cukrovarník a pivovarník Hanuš Karlík, strojírenský podnikatel Antonín Dobrý a loutkářský výtvarník Svatopluk Bartoš.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * židovské čtvrtě * židovské hřbitovy * synagogy * zaniklé cukrovary * strojírny * druhá světová válka * nálety * zaniklé železnice * osobnosti
  CitaceANDĚL, Rudolf et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: severní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda. 1984, s. 68.
  Po stopách tratě Skalsko - Chotětov [online]. [cit. 13.12.2012]. Dostupné z: http://www.k-report.net/clanky/po-stopach-trate-skalsko-chotetov/.
  Pardubický spolek železniční dopravy: zrušená trať Skalsko-Chotětov [online]. [cit. 14.12.2012]. Dostupné z: http://www.pshzd.cz/skalsko-chotetov.html.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen a jmen rodin
  (6) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (2) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (6) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.