Počet záznamů: 1  

Čestlice (Česko)

 1. Geografické jménoČestlice (Česko)
  OkresPraha-východ
  Události1227 - první zmínka o obci
  Osobnosti Karbulka, Vincenc - hudební skladatel
  Soukup, František Alois
  PopisObec asi 5 km severozápadně od Říčan a 1,5 km východně od Průhonic. V historii nazývány též Šestlice. - Nadmořská výška: 315 m. - Území osídleno pravděpodobně již na počátku našeho letopočtu. Na vyvýšenině poblíž dnešních Čestlic stávalo slovanského sídliště, na poli u něho byly nalezeny dvě kostry z 9. stol. (uloženy pod pomníkem padlých v obci). Písemně Čestlice poprvé uváděny r. 1227, v r. 1228 patřily ke statkům svatojiřského kláštera v Praze. Jako první z držitelů obce je r. 1324 zmiňována Vojslava, manželka Slávka ze Šestlic, v l. 1336-1372 pánové z Říčan, r. 1380 Jan, děkan u sv. Apolináře v Praze, a pražský měšťan Bartoloměj Štuk, před r. 1457 Záviš z Valdštejna. V té době v obci také poprvé doložena tvrz. Během husitských válek byla obec s tvrzí vypálena, okolo r. 1508 již nebyla zmiňována. R. 1541 byly Čestlice připojeny k Průhonicím, kam patřily až do r. 1927, a jejichž historii potom sdílely. Posledním majitelem Čestlic byl průhonický hrabě Sylva-Tarrouca, který zbytek čestlického statku prodal Josefu Livorovi z Vykáně u Českého Brodu. Převážná část pozemků patřících ke dvoru byla rozparcelována během pozemkové reformy. - V obci dnes na návsi kostel sv. Prokopa, poblíž socha sv. Václava, na rozcestí k Dobřejovicím a Říčanům pomník padlým z druhé světové války od Bohumila Pánka z Říčan. - K významným osobnostem obce patří např. hudební skladatel Vincenc Karbulka nebo pedagog a filozof František Alois Soukup. - Obec Čestlice je členem Dobrovolného svazku obcí Ladův kraj.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * hradiště * slovanská hradiště * doba hradištní * kostry * tvrze * zaniklé tvrze * kostely * památníky * pomníky * osobnosti
  CitaceHOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 122.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 218.
  Čestlice: historie obce [online]. [cit. 2006-08-28]. Dostupné z: http://www.cestlice-obec.cz.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen a jmen rodin
  (1) - Soubor jmen korporací
  (6) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (4) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (24) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.