Počet záznamů: 1  

Domousnice (Česko)

 1. Geografické jménoDomousnice (Česko)
  OkresMladá Boleslav
  Události1290 - první zmínka o obci
  Osobnosti Jiránek, Josef, - klavírní pedagog
  Brtník, Antonín, - hudební skladatel, kapelník
  Bělský, Quido, - architekt
  Maštálka, Jindřich G. - národohospodář
  Seifert, Josef, - regionální politik
  PopisObec 14 km východně od Mladé Boleslavi, 11 km jihozápadně od Sobotky. Původně nazývána Domousice. - Nadmořská výška: 270 m. - Písemně poprvé zmiňována r. 1290 v seznamu církevních desátků, tehdy část obce patřila k pražskému biskupství. Další část obce s tvrzí a dvorem patřila r. 1405 Karlu Harasovi z Bosyně, z jeho rodu potom pocházeli Domousničtí z Harasova. Asi od r. 1510 drželi Domousnice Fryckové z Daliměřic, r. 1573 prodal Jan Frycek z Daliměřic tvrz, dvůr i ves Domousnice Václavu Bírkovi z Násilé, po nich statek koncem 16. stol. získal Petr Kouč z Kouče. Po bitvě na Bílé Hoře utekl r. 1620 Petr Kouč z Domousnic i z Čech (zemřel v Drážďanech), statek Domousnice nakonec po r. 1623 uhájil jeho syn Jetřich. Ten svůj majetek r. 1630 odkázal manželce Anně Marii, rozené Býšovcové z Býšova, po jeho smrti se vdova vdala za Jana Petra Rašína z Rýzemburka. Za Rašínů byla místní tvrz přestavěna na barokní zámek, panství rozšířeno, nakonec však pro dluhy propadlo věřitelům. R. 1750 je získali Schertzerové z Kleinmühlu, František Eliáš Schertzer na zámku zřídil stavečnickou (tesaři vyrábějící stavy) a punčochářskou manufakturu, která pak byla hlavním zdrojem obživy pro zdejší obyvatelstvo až do poloviny 19. stol. Od r. 1785 drželi panství Domousnice Půlpánové z Feldštejna. V té době byl v Domousnicích pivovar (dodnes dva polorozpadlé sklepy nad zámkem), dále vinopalna a výrobna potaše, ale také synagoga. V r. 1875 koupil velkostatek Domousnice německý rod Schrollů ze Schrollheimu, r. 1895 pak vídeňský bankéř Bedřich Förster, po něm v r. 1910 podnikatel Edmond Moravec a r. 1911 kníže Thurn Taxis, který připojil Domousnice ke svému dobrovickému panství. - V obci dnes zámek s hospodářským dvorem a parkem, ukázky lidové architektury v podobě roubených domů, dále dvě blíže neurčené sochy a památník obětem světových válek. - K významným osobnostem obce patří např. klavírní pedagog Josef Jiránek, hudební skladatel a kapelník Antonín Brtník, architekt Quido Bělský, národohospodář Jindřich G. Maštálka nebo regionální politik Josef Seifert.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * přestavěné tvrze * zámky * sochy * památníky * pomníky * lidová architektura * roubené stavby * osobnosti
  CitaceANDĚL, Rudolf et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: severní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda. 1984, s. 99.
  FIŠERA, Zdeněk. Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku. Vyd. 1. Mladá Boleslav: Okresní muzeum Mladá Boleslav. 2002, s. 29-30.
  Domousnice: historie obce [online]. [cit. 9.11.2012]. Dostupné z: http://www.domousnice.e-obec.cz/.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (5) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (7) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy

Mapa

Domousnice (Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°23'39.78"N, 15°6'5.04"E

GPS: 50°23'39.78"N, 15°6'5.04"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.