Počet záznamů: 1  

Skalsko (Mladá Boleslav, Česko)

  1. Geografické jménoSkalsko (Mladá Boleslav, Česko)
    OkresMladá Boleslav
    Události1348 - první zmínka o obci
    Osobnosti Brixi, Jindřich, - sbormistr, učitel
    Brixi, Viktorin Ignác, - klavírista, varhaník, hudební skladatel
    Vraný, Josef, - kontrabasista a hudební pedagog
    Červinka, Václav, - hudební skladatel a spisovatel
    Stock, Jan, - lékař, odborný publicista
    Ginzl, Josef, - skladatel dechové hudby
    Hiřman, Pavel, - scenárista, režisér
    PopisObec 15 km severozápadně od Mladé Boleslavi, 9 km jihovýchodně od Mšena. - Nadmořská výška: 312 m. - Území osídleno již v pravěku, archeologickými nálezy doložena doba bronzová (kultura únětická). Na pravěké osídlení navázalo raně středověké, v poloze Zadní Hrádek, na skalnaté ostrožně v severovýchodní části obce, stávalo slovanské hradiště). Dnešní obec písemně poprvé připomínána v r. 1348 v privilegiu města Bělé. Ve 14. stol. v držení drobných feudálů (prvním známým byl r. 1398 Sulko z Kováně a na Skalsku), kteří zde snad vlastnili dvůr nebo tvrz. V r. 1408 Skalsko koupil Aleš Škopek z Dubé a připojil je k Dražicím. Po husitských válkách byla obec majtkově rozdělena na několik částí. Část, která ještě v 80. l. 15. stol. patřila k Dražicím, získali v 16. stol. Jan Hrzán z Harasova a Václav Cetenský z Cetna a před r. 1560 své podíly prodali kostelu sv. Michala na Starém Městě pražském. Zbývající část byla přikoupena r. 1561. V r. 1632 daroval císař Ferdinand II. veškerý majetek kostela včetně Skalska řádu servitů. Podle zápisu v berní rule bylo k r. 1654 ve Skalsku 13 usedlostí, z toho 7 selských gruntů. V majetku kláštera servitů u sv. Michala zůstalo Skalsko až do r. 1785, za nich zde byl postaven barokní zámek. Po zrušení kláštera Josefem II. připadlo r. 1809 Skalsko náboženskému fondu a od něho je r. 1809 koupil kníže Karel Rohan. R. 1822 je prodal baronce Christině Lützové, po její smrti se majitelem Skalska stal pražský velkoobchodník Josef Schicht, po něm od r. 1826 Jan Weitlof, od r. 1843 kněžna Isabela Thurn-Taxisová a r. 1858 kníže Rudolf Thurn-Taxis. - V obci dnes zachován pseudorenesanční zámek, na návsi barokní kostel sv. Vojtěcha, při něm barokní budova bývalé fary, na bývalém hřbitově u kostela barokní kostnice a empírová hrobka, v jihovýchodní části návsi klasicistní patrová sýpka. Mimořádně hodnotnou stavbou v obci je také funkcionalistická vila čp. 110 od A. Beneše. Na návsi barokní socha sv. Jana Nepomuckého, pod kostelem socha Panny Marie z r. 1893. Díky mimořádně zachovalému souboru lidové architektury (domy roubené i zděné, s bránami od renesance po klasicismus) bylo okolí návsi ve Skalsku v r. 1995 prohlášeno vesnickou památkovou zónou. - K významným osobnostem Skalska patří především hudebníci Brixiové, Josef Vraný, Václav Červinka a Josef Ginzl, lékař a odborný publicista Jan Stock nebo scenárista a režisér Pavel Hiřman. - Ke Skalsku se váže pověst o vychytralém servitském mnichovi Kratochvílovi (páter Pacifikus), který připravil zdejší sedláky o jejich výnosné lesy. Když panovník zvýšil daň z lesních pozemků, nařídil provést nový soupis půdy. Skalští sedláci se obávali vysokých plateb a požádali o radu Pacifika. Ten jim poradil nechat lesy zapsat jako panské. Tak se sedláci zbavili daní ale i svého majetku.
    Klíč.slovaobce * dějiny obce * archeologické nálezy * doba bronzová * kultura únětická * slovanská hradiště * doba hradištní * majitelé obce * servité * zámky * kostely * statky * domy * vily * brány * špýchary * fary * kostnice * hrobky * sochy * renesance * baroko * klasicismus * empír * funkcionalismus * pověsti * lidové pověsti
    CitacePOCHE, Emanuel et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3, P-Š. Praha: Academia, 1980, s. 321-322.
    ANDĚL, Rudolf et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: severní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda. 1984, s. 420.
    PEŠTA, Jan. Encyklopedie českých vesnic. Vyd. 1. Díl 1. Praha: Libri. 2003, s. 208-210. ISBN 80-7277-148-5.
    MUDROVÁ, Ivana. Lidové stavby Skalska. Mladá fronta Dnes, 24.7.2008, roč. 19, č. 172. Střední Čechy - Mladá Boleslav, s. 4.
    Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
    Odkazy (10) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
    (8) - Soubor jmen korporací - regionální památky
    (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
    (1) - Odborná literatura, mapy
    (14) - ČLÁNKY
    (2) - Regionální literatura - knihy
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.